SpaceX içinde küçük canlıların da olduğu roketi uzaya fırlattı

NASA araştırmalara yön vermesi amacıyla 128 yavru mürekkep balığı ve mikroskobik canlıları uzaya yolladı.

SpaceX, Falcon 9 roketi ile su ayılarından oluşan binlerce mikroskobik hayvanı ve 128 yavru mürekkep balığını Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay İstasyonu’ndan fırlattı. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan 7 astronot için hazırlanan taze limon, soğan, avokado ve kiraz domateslerin de içinde bulunduğu 3 bin 300 kg’lık kargo da 5 Haziran’da fırlatılacak.

Tardigradlar ve yavru mürekkep balıkları araştırmalara yön verecek

Su ayıları olarak bilinen tardigradlar, Dünya’daki zorlu ortamlarda ve hatta uzay boşluğunda bile hayatta kalmasıyla biliniyor. Dondurularak fırlatılan bu mikroskobik canlılar, uzay istasyonunda çözüldükten sonra yeniden canlandırılacak.

Bilim insanları, bu sayede hayvanların uyarlanabilirliğinin arkasındaki genleri tanımlayarak, uzun uzay konaklamaları sırasında insan vücudundaki etkilerini daha iyi bir şekilde anlayarak çözüm üretilebilecek. 

İnsanlarınkine benzer bağışıklığa sahip olmalarıyla bilinen mürekkep balıkları hakkında yapılacak araştırmaların ve elde edilecek bulguların insanlar için çok önemli olduğuna dikkat çeken NASA araştırmacılarından Jamie Foster, “İnsanlar da dahil olmak üzere hayvanlar, sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık sistemini sürdürmek için mikroplara güveniyor. Uzay uçuşunun hayvan sağlığındaki bu önemli sorunları nasıl değiştirdiğini tam olarak anlayamıyoruz. Mürekkep balıklarının bağışıklık sistemi insanlara çok benziyor ve ulaşacağımız bulguların son derece önemli olacağına inanıyoruz. Mürekkep balıkları dünyaya dönmeden önce yeniden dondurulacak.” ifadelerine yer verdi.

Dragon kapsülünün içinde astronotların dişlerini ve diş etlerini sağlıklı tutmayı amaçlayan bir deneyde kullanılmak üzere diş hastalarından alınan tükürük ve oral bakteri örnekleri ve uzay istasyonundaki laboratuvarda incelenmek üzere, 20 bin tardigrad ve 128 kısa kuyruklu mürekkep balığının dışında Şili biberi bitkileri ve pamuk fideleri de bulunuyor.

Astronotlar güneş panelleri için uzay yürüyüşü gerçekleştirecek

Astronotlara gönderilecek kargonun da içinde olduğu Dragon kapsülünde istasyonun eskiyen elektrik şebekesini desteklemek için tasarlanmış üç yüksek teknoloji güneş paneli setinden ilki de bulunuyor.

20 yıldır ISS’de sürekli çalışan güneş panellerinin yanına iki açılır panelin daha kurulmasına yardımcı olmak için astronotlar tarafından bu ayın sonlarında iki uzay yürüyüşü gerçekleştirecek.

ISS ziyaretçilerinin arasında aktörler de bulunuyor

NASA’nın uzay istasyonu programı yöneticisi Joel Montalban, ISS’ye gelmek için bilet alan ziyaretçilerin arttığını ve bu ziyaretleri karşılamak için daha fazla güce ihtiyaç olacağını söyledi. Ziyaretçiler arasında ABD’li aktör Tom Cruise da bulunuyor. Tom Cruise, uzayda çekim yapmak için ziyaret etme planı olan birkaç ünlü arasında yer alıyor. 

SpaceX’in NASA’daki 22’nci görevi 

Bu görev, SpaceX’in NASA için 22’nci Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) tedarik görevi. Nisan ayında şirket, altı aylık bir görev için ISS’ye dört astronottan oluşan bir ekip teslim etmişti. Uzay ajansı, mekiklerin on yıl önce emekli olmasının ardından kargo ve astronotları taşımak için özel şirketlere başvurdu.
SpaceX, ayrıca yakın zamanda, Ay’a seyahat etmek ve sonunda insanları Mars’a göndermek için kullanmayı umduğu Starship roketini başarıyla fırlatmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.