SSB Başkanı İsmail Demir’den ”Brezilya” vurgusu

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye ve Brezilya’nın ticaret potansiyelinde en önemli konulardan birisinin savunma ve havacılık sektörü olduğunu belirterek iki ülkenin ticaret hacminin mevcut durumdan çok daha iyi bir noktada olması gerektiğini söyledi. İsmail Demir, “İki ülkenin ekonomik ve nüfus büyüklüklerini düşündüğümüzde, toprak büyüklüklerini düşündüğümüzde mesafelere bakılmaksızın çok daha büyük bir ticaret potansiyeli mümkün.” ifadelerini kullandı.

Ticaret hacmi içerisinde en önemli klasmanın savunma ve havacılık olduğuna vurgu yapan İsmail Demir, ”İki ülkede bu başlık altında önemli bazı adımlar attılar ve atıyorlar. Daha da önemlisi iki ülke birbirini tamamlayıcı bazı gelişmelere ve kabiliyetlere sahip. Bu açıdan her anlamda mükemmel bir uyum ve birbirini tamamlayacak kabiliyetler zinciri olması, bu alandaki işbirliği potansiyelimizi daha da artırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu yoğun temasın mutlaka netice doğurmasını bekliyoruz”

Demir, Brezilya’nın havacılık alanında başarıları bir ülke olduğunu ve bundan sonra geliştirilecek yeni uçak tiplerinde Türkiye’nin görev alabileceğini bildirdi. Savunma sanayii alanındaki yakınlaşmanın ”stratejik ortaklık” ifade ettiğini söyleyen İsmail Demir, ”Bunu gerçekleştirmek üzere SSB ve Brezilya olarak potansiyel konuları kaleme alan ve belirleyen bir duvar kağıdı yaptık ve konularımızı bu bağlamda takip ediyoruz. Bu doküman iki ülkenin işbirliği ve ilişkisi konusunda bir temel referans dokümanı olarak önümüzde duruyor ve hayata geçirilmesine devam edeceğiz. Bu hafta süresince 20 Türk firması ve 45 Brezilya firmasının yapacağı ikili görüşmelerden çıkacak sonuçlar heyecanla bekleniyor. Bu bizim için gerçekten önemli. Bu yoğun temasın mutlaka netice doğurmasını bekliyoruz.” dedi.

Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatçıları Birliği Başkanı Abdullah Naki Polat ise Türkiye ve Brezilya’nın havacılık alanında iş birliği hedefinin bulunduğunu belirterek, ”Brezilya ve Türkiye, bölgelerinin en büyük askeri gücüne, en büyük savunma bütçelerine ve en gelişmiş savunma sanayiilerine sahip ülkelerdir. Ülkelerin savunma ve havacılık alanında ticaret hacmi yıllardır düşük seviyededir ve hak ettiği seviyede değildir. 2020’de Türkiye’nin Brezilya’ya toplam sektör ihracatı 5,7 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Mevcut durum, iki bölgenin gerçek potansiyelinin çok altındadır.” ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.