SSB, Kirkor Divarcı’nın hayatını paylaştı

Uzay çalışmalarına ömrünü adayan Kirkor Divarcı’nın hayat hikâyesini konu alan animasyon filmi 30 Temmuz’da izleyiciyle buluştu. 

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın resmî Twitter, Facebook, YouTube ve Instagram hesapları üzerinden yapılan videolu paylaşımda Kirkor Divarcı’nın hayatına dair detaylara yer verildi.

Kirkor Divarcı

Türk tarihinin uzay çalışmalarındaki tecrübelerinden ve mevcut imkanlardan yola çıkılarak Türk bilim tarihinin ilk başarılı füze fırlatılışı yaklaşık 60 yıl önce Kirkor Divarcı tarafından gerçekleştirildi. 

Kirkor Divarcı’nın genç yaştaki uzaya ulaşma ideali ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk uzay programı gerçekleşmiş oldu.

Kirkor Divarcı ve bir grup araştırma ekibi Bandırma Füze Kulübü’nü kurarak Sovyet Rusya ve ABD arasındaki uzay yarışına ortak olup büyük bir heyecanla ve titizlikle uzay çalışmalarına start verdiler.

Elindeki tüm imkanları seferber ederek başlattığı çalışmalar duyulmaya başlayınca kulübün üyeleri de artmaya başladı. 

Divarcı, TSK’nın da verdiği destek ile yaptığı ve Türk bilim tarihinin ilk füzesi olan Marmara-1’i büyük emekler sonucu 19 Eylül 1962’de fırlatmanın gururunu yaşadı.

1,33 m boyunda, 2,5 kg ağırlığında, üzerinde şanlı Türk bayrağının kazındığı Marmara-1 füzesinin gökyüzüne ulaşması, Türk milletinin hangi şartlarda olursa olsun hedeflediği her şeyi yapabileceğini bir kez daha gösterdi…

Kirkor Divarcı’nın hayat hikâyesinin anlatıldığı videolu paylaşımı yapan Savunma Sanayii Başkanlığı, daha önceki 4 seride Nuri Killigil, Şakir Zümre, Nuri Demirağ ve Selahattin Reşid Alan ile ilgili videolu paylaşımlarda da bulunmuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.