SSB’den akustik teknolojilere yönelik 80 maddede yol haritası

Türkiye’de akustik teknolojileri alanında mevcut kabiliyetlerin ve milli kritik ve ileri teknolojilerin kazanılması için yapılan çalışmalar devam ediyor.

ssbCumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) teknoloji kazanımı çalışmaları kapsamında Odak Teknoloji Ağları (OTAĞ) Toplantıları vesilesiyle Teknoloji bazlı ArGe Yol Haritaları oluşturuyor.

Teknoloji kazanımı çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen Akustik Odak Teknoloji Ağı (OTAĞ) Kapanış Toplantısı SSB’de düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) teknoloji kazanımı çalışmaları kapsamında ülkemizde akustik teknolojileri alanında mevcut kabiliyetlerin ve kazanılması gereken milli kritik ve ileri teknolojilerin tespit edilmesi amacıyla 2020 yılında tüm paydaşların katılımıyla oluşturulan Akustik Odak Teknoloji Ağı (OTAĞ) çalışmalarının Kapanış Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Genelkurmay Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, TÜBİTAK, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, üniversiteler ve savunma sanayii firmalarının temsilcileri katıldı. 

Yürütülen çalışmalara ilişkin gelinen noktayı Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir açıkladı. Başkan Demir’in açıklamaları şu şekilde:

“Hedeflerimiz doğrultusunda Başkanlığımızca Ar-Ge odak teknoloji yol haritalarımız çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve Emniyet güçlerimizin kısa ve uzun dönem ihtiyaçlarını karşılamak için Ar-Ge çalışmalarımızı çok daha hızlı ve dinamik bir şekilde yürütebileceğimiz yeni bir yapı oluşturduk. Odak teknoloji ağları çalışmalarımız kapsamında ileri teknoloji konularında ülkemizin bulunduğu noktayı ve bu kapsamda geliştirilmesi gereken ileri teknolojileri ülkemizin ortak aklıyla birlikte çalışıyor ve teknoloji önceliklendirmeleri yaparak projelerimizi hayata geçiriyoruz.

Ülkemizde akustik teknolojileri alanında mevcut kabiliyetlerin ve kazanılması gereken milli kritik ve ileri teknolojilerin tespit edilmesi amacıyla tüm paydaşların katılımı ile Başkanlığımız tarafından Akustik Odak Teknoloji Ağı oluşturulmuştur. Akustik Odak Teknoloji Ağı faaliyetleri 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen Lansman ile başlatılmış olup Deniz Kuvvetleri Komutanlığı dahil 13 kurum, 26 üniversite ve araştırma merkezi ve 17 firmadan toplam 208 kişinin katılımı ile Akustik Sistemler, Akustik Transdüserler, Dizinleri ve Transdüksiyon Malzemeleri, Akustik Sinyal/Veri İşleme ve Elektronik, Akustik Yayılım/Ortam Modelleme ve Simülasyonu Odak Çalışma Grupları ile yürütülmüştür. Gerçekleştirilen çalışmalar ve toplantılar sonucunda 80 Teknoloji Konusu belirlenerek önceliklendirilmiştir. Bu yıl içinde Akustik OTAĞ Sonuç Raporu’nun yayımlanarak Akustik Teknolojileri Yol Haritasının oluşturulmasını hedeflemekteyiz.”

Başkanlık olarak ileri teknoloji kazanımı çalışmalarını bütüncül bir yaklaşımla planlamayı, takip etmeyi ve desteklemeyi hedeflediklerini belirten Demir, Ar-Ge projelerine hayat vermenin temel gayeleri arasında olduğunu, özgün ürün ve teknoloji geliştirmeye yönelik olarak Ar-Ge alanında 4.1 milyar TL değerinde proje çalışması başlatıldığını, son 5 yılda 1.2 milyar TL değerinde proje gerçekleştirildiğini ve Ar-Ge harcamalarının toplam sektör cirosunun yaklaşık % 14’üne tekabül ettiğini ifade etti.

Sonuçları Kapanış Toplantısı ile duyurulan Akustik OTAĞ çalışmalarının, 2022 yılı içinde Akustik OTAĞ Sonuç Raporu’nun yayınlanarak Akustik Teknolojileri Yol Haritası’nın oluşturulması ile tamamlanması hedeflenmektedir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.