STM’den Pakistan’a denizaltı teslimatı

STM, Pakistan Agosta 90B Denizaltı Modernizasyonu Programı kapsamında ilk teslimatı tamamladı. 

SavunmaSanayiST ve Savunma Sanayii Dergilik ortak yayını esnasında açıklamalarda bulunan STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, “AGOSTA denizaltılarının ilki, Pakistan Donanması’na teslim edildi ve kullanılmaya başlandı.Üçüncü denizaltının modernizasyonuna da çok kısa süre önce başladık. İkinci gemi de devam ediyor. İnşallah en yakın sürede onun da teslimatı gerçekleştirilecek.” ifadelerini kullandı. 

Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterinde yer alan Fransız yapımı AGOSTA 90B sınıfı denizaltıların yarı ömür modernizasyonu için biri kesin, ikisi opsiyonlu olmak üzere üç denizaltının modernizasyonunu içeren anlaşma; Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı ile STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında 22 Haziran 2016 tarihinde Pakistan’da imzalanmıştı. 

Anlaşma kapsamında; atış kontrol sistemi, sonar suiti, elektronik harp sistemi, radar ve periskop sistemleri modernize edilip STM tarafından entegrasyon tasarımı, ilgili dokümanların hazırlanması, entegrasyon faaliyetleri, test ve tecrübeler ile birlikte entegre lojistik destek hizmetlerinin verilmesi sağlanmaktadır. STM’nin ilgili ihaleyi denizaltıyı üreten Fransız şirkete karşı kazandığını belirtmekte de fayda var. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.