Su-57 avcı uçağı, dört Okhotnik İHA’yı kontrol edebilecek

Beşinci nesil Su-57 avcı uçağı, S-70 Okhotnik İHA’ları kontrol edip müşterek operasyon gerçekleştirebilecek.

Rus uçak endüstrisinden bir kaynağın TASS’a verdiği demeçte, beşinci nesil Su-57 avcı uçağı savaş pilotunun eş zamanlı olarak dört taarruzi İHA olan S-70 Okhotnik’i operasyonlarını koordine edebileceğini ifade etti.

Rusya’nın şu anda, bir Su-57 kokpiti içerisinden S-70 Okhotnik İHA’yı kontrol etme seçenekleri üzerinde çalıştığını belirten kaynak, tek bir Su-57 savaş uçağının 2 ila 4 adet S-70 Okhotnik İHA’yı koordine edebilme yeteneğine sahip olmasının beklendiğini söyledi.

TASS paylaştığı haberinde, henüz bu bilgilere dair resmi bir açıklama olmadığı da vurguladı.

Ancak Rusya’nın United Aircraft Corporation (UAC) basın ofisinin daha önce yaptığı açıklamada asıl amacın, taarruzi İHA S-70 Okhotnik’in Su-57 avcı uçağı ile ağ merkezli etkileşim içerisinde olarak hava ve yer hedeflerini vurabilmesi olduğu belirtilmişti. Böylece Okhotnik İHA’lar, beşinci nesil avcı uçağıyla müşterek görevlerde, bir Su-57 pilotunun komutası altında hava ve yer hedeflerini vurarak çok çeşitli görevlerle ilgilenebilecek.

Sukhoi Su-57 

2020 yılının sonunda Rusya Silahlı Kuvvetleri envanterine giren Su-57 avcı uçağı, Rusya devlet savunma sanayii şirketi Rostech bünyesindeki Birleşik Motor Şirketi’ne bağlı Sukhoi firması tarafından üretiliyor.

İlk uçuşunu 29 Ocak 2010 tarihinde gerçekleştiren Su-57, yakın ve uzak çatışmalarda tüm hava hedeflerini imha etmek ve düşmanın hava savunma sistemlerini aşarak kara ve su yüzeyindeki hedefleri vurmak üzere tasarlandı.

2028’e kadar toplam 76 avcı uçağının orduya teslim edilmesi planlanıyor.

S-70 Okhotnik 

Sukhoi Tasarım Bürosu tarafından geliştirilen S-70 Okhotnik; keşif ve taarruzi ağır İHA olarak biliniyor.

Radar izini azaltan gizli teknoloji ve uçan kanat tasarımına sahip S-70 Okhotnik, açık kaynak verilerine göre 20 ton kalkış ağırlığına sahip ve saatte 1000 km hıza ulaşabiliyor.

İlk uçuşunu 3 Ağustos 2019’da gerçekleştiren S-70 Okhotnik İHA’nın seri teslimatlarının 2024’ten itibaren başlaması planlanıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.