Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, hava savunma alanında atılan adımları anlattı. SUNGUR ve HİSAR A+ için bu yıl içerisinde teslimatların başlayacağını söyleyen Demir, SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi ile ilgili de çalışmaların devam ettiğini söyledi.

TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY’den iş birliği TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY’den iş birliği

“Bir üst kademeye doğru yolculuğumuz başladı”

Bu sene içerisinde envantere girecek ürünler hakkında NTV canlı yayınında açıklamalar yapan Savunma Sanayii Başkanı Demir, “Alt katmandaki korumalarımız yavaş yavaş devreye giriyor, parçacıklı mühimmatlarımız zaten vardı. SUNGUR bu sene envantere giriyor, bu sene içinde SUNGUR’lar teslim edilmeye başlanacak. Sadece SUNGUR değil HİSAR A+’lar da teslimata başlayacak. HİSAR O+’larda da teslimatlar önümüzdeki yıl başlıyor. Yani bu kademelerden yavaş yavaş bir üst kademeye doğru yolculuğumuz başladı. Tabi biz A’yı A+, O’yu O+ yaptık derken ilk başta belirlenen gereksinimlerin üzerine bazı şeyler koyduk. Tabii zamanla teknoloji geliştikçe ve ihtiyaçlar çeşitlendikçe de değişen bir süreç var.” ifadelerini kullandı.

“Her katman kendisine göre bir etkiye sahip”

Katmanlı hava savunmanın önemine değinen Demir, “SİPER devrede, SİPER’de çalışmalar devam ediyor, SİPER’in de ötesini düşünüyoruz. Bu arada ürün gamımız katmanları atlaya atlaya değil de çok küçük basamaklara yaya yaya ilerliyor. Her katman kendisine göre bir etkiye sahip. Malum son zamanlarda biz de kullandık, görüyorsunuz İHA ve Sürü İHA konuları gündemde. Onların önemli bir tehdit oluşturması söz konusu. Biz nasıl ki onları çok etkin kullanıyorsak hasımlarımızın da etkin kullanması söz konusu. Katmanlardan bahsederken çok üst katmanlardan konuştuğumuz ortamda alt katmanda çok sayıda hücumun geldiği durumlarda da savunmanın düşünülmesi gerekiyor. Bu tür tehlikelere karşı da çoklu bir savunma sisteminin olduğunu söylemem lazım. Buna lazer silahlarını ekleyin, radar karıştırma sistemlerinin dahil olduğunu ekleyin. Bu gibi alanlarda çözümlerimiz var bunları da sahaya yansıtmak istiyoruz.” dedi.