Suudi Arabistan, 4. Al Jubail sınıfı korvetini teslim aldı

Suudi Arabistan Donanması yeni gemisini teslim aldı!

Suudi Arabistan Kraliyet Donanması, 5 Aralık günü Navantia’ya sipariş verdiği 4’üncü Al Jubail sınıfı Avante 2200 korveti RSN Jizan’ı Cidde kentinde bulunan Kral Faysal Deniz Üssü’nde düzenlenen törenle teslim aldı.

Törene Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Salman, İspanya Ticaret Bakan Yardımcısı Xiana Méndez, Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı General Fayyad bin Hamed Al-Ruwaili, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Fahd bin Abdullah Al-Ghofaily ve Navantia Başkanı Ricardo Domínguez katıldı.

SA korvet 3

Navantia tarafından İspanya’da inşa edilen RSN Jizan korveti, 24 Temmuz 2021 tarihinde denize indirilmesinin ardından donatımı yapılmak üzere Suudi Arabistan’a nakledildi. Navantia ve Suudi Arabistan devletine bağlı savunma sanayii şirketi SAMI ortaklığında kurulan SAMI Navantia tarafından donatımı yapılan gemi testler ve deniz denemeleri için Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı’na devredilmişti.

Suudi Arabistan 2018 yılında Navantia ile 5 adet Avante 2200 korvet almak için sözleşme imzalamış, Suudi Arabistan’a teknoloji transferini de içeren anlaşmayla SAMI ile Navantia ortaklığında SAMI Navantia şirketi kurulmuştu.

SA korvet 1

Anlaşma kapsamında SAMI Navantia şirketi gemilerin bakım ve onarımı için Cidde’deki Kral Faysal Deniz Üssü’ne tesisler inşa edecek, Riyad’da Deniz Sistemleri Entegrasyon ve Geliştirme Mükemmeliyet Merkezi kuracak ve gemiler için teslimattan sonra 5 yıl boyunca “Yaşam Döngüsü Desteği” sunacak.

Aynı zamanda gemiler için entegre lojistik destek, bakım personeli eğitimi, personel eğitim simülatörleri de SAMI Navantia tarafından Suudi Arabistan Kraliyet Deniz Kuvvetleri’ne sağlanacak.

SA korvet 2

2400 ton ağırlığındaki El Jubail sınıfı korvetler 104 metre uzunluğa, 14 metre genişliğe ve 102 mürettebat taşıma kapasitesine sahiptir.

Leonardo Kronos NV 3 boyutlu AESA çok fonksiyonlu arama radarı, Thales Mirador elektro-optik sistemi, Thales Sting 1.2 atış kontrol radarı, Thales Vigile 100 elektronik harp sistemi ve Thales TACTICOS savaş yönetim sistemi ile donatılan gemilerde silah sistemi olarak; 1 adet Oto Melara 76mm baş topu, 1 adet Rheinmetall Oerlikon Millennium Gun 35mm yakın hava savunma sistemi, 4 adet 12,7mm makineli tüfek, 16 hücreli Mk41 dikey atış sistemi ve 64 adet RIM-162 ESSM hava savunma füzesi, 8 adet RGM-84 Harpoon Blok II gemisavar füzesi ve 2 adet hafif torpido atıcısı yer alıyor.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.