Suudi Arabistan 800 bin Yemenliyi sınır dışı edecek

Suudi Arabistan ülkede bulunan 800 bin Yemenli işçiye karşı hareke geçti. Suudi Arabistan’da çalışmak amacıyla bulunan Yemenli işçilerin iş akitlerinin feshedileceği ve Yemenlilerin oturma izinlerinin dahi iptal edileceği iddiaları söz konusu. 

Mepa News’in haberine göre, Suudi yerel kaynaklar tarafından sızdırılan gizli bir belge, başkent Riyad’dan Yemenli işçilerin yoğun olarak yaşadığı ülkenin güneyindeki Cizan, Necran, Asir ve Baha illerinin valilerine gönderildi. Belgede, firma sahiplerine Yemenli işçilerin işlerinden çıkarılması talimatı vermelerinin emredildiği yer alıyor.

Ülkedeki iç savaş nedeniyle iktisadi ve siyasi olarak epey zorlu bir dönemin içerisinde olan Yemen’in, Suudi Arabistan’ın ilgili adımları neticesinde çok daha vahim bir sürecin içerisine saplanacağı düşünülüyor.
Suudi Arabistan’da çalışan işçilerin gelirlerini yüksek oranda Yemen’deki ailelerine gönderdikleri ve Yemen ekonomisinin başlıca gelir kaynağını oluşturdukları bildiriliyor. 
Yanı başında bulunan Suudi Arabistan’ın aksine uzun yıllarıdan sefalet içerisinde mücadelesini sürdüren Yemen, yarım asırdan fazladır Suudi Arabistan’a yüklü miktarlarda işçi gönderiyor.

1990’da Irak’ın Kuveyt’i işgaliyle başlayan Körfez Krizi esnasında Yemen yönetiminin Irak’ı desteklemesi üzerine Suudi Arabistan çoğu işçi yüzbinlerce Yemenliyi sınır dışı etmişti.
Suudi Arabistan’ın bünyesinde çalışan yabancı uyruklı işçileri politik bir silah olarak tutması bölgede çok sayıda vatandaşı bulunan Pakistan-Hindistan-Bangladeş üçgeni için de gelecekte sıkıntı oluşturma potansiyeline sahip görünüyor. a

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.