Suudi Arabistan, Rusya’dan Pantsir-S1 alıyor

Gelişme, Suudi Arabistan’ın hava savunma sistemlerinde bağlı olduğu ABD’ye çeşitlilik kazandıracağı anlamına geliyor. 

İtalya’da yayın yapan savunma sanayyi gazetesi Rivista Italiana Difesa’nın (RID) haberine göre Suudi Arabistan, bu işlemle Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman’ın ardından Pantsir-S1 sistemini alan üçüncü Körfez ülkesi oluyor. 

RID’in haberine göre ayrıca, işlem Rus bankalarının uluslararası SWIFT sisteminden çıkarılmasından kaynaklanan finansal engellere takıldı. Ancak sistemlerin teslim alınması için ödeme planı üzerinde anlaşıldı. Pantsir 2

Suudi Arabistan’ın bu sistemleri ne kadarlık bir miktar ve hangi konfigürasyonlarda satın aldığıyla ilgili detaylar açıklanmadı. Ancak her bir sistem maliyetinin 15 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Sistemler, özellikle Rus ordusunda hava üsleri ve S-300, S-400 gibi yüzeyden havaya füze sistemlerini koruma görevinde kullanılıyor. 

Rusya’nın Rosoboronexport şirketinin CEO’su Alexander Mikheev’in geçen hafta yaptığı açıklamada Orta Doğu ülkeleri, Pantsir hava savunma sistemlerini kendi ülkelerinde üretebilme potansiyeline sahip olduğunu belirtmişti. Suudi Arabistan ile yapılan anlaşmanın üretim hakkına izin verip vermediği ise henüz bilinmiyor. Pantsir 3

Habere göre, Suudi Arabistan’ın Pantsir-S1’i askeri kabiliyetlerine entegre etme kararı, ilerleyen günlerde ABD tarafından uygulanacak bir yaptırıma sebep olabilir.

Pantsir-S1, NATO raporlama adı SA-22 Greyhound olan, uçaklar, helikopterler, insansız hava araçları, hassas mühimmatlar ve seyir füzeleri gibi çeşitli hava tehditlerine karşı tasarlanmış bir sistem. 

Silahlanma açısından Pantsir-S1, 12 adet 57E6 karadan havaya güdümlü füze ve iki adet 2A38M 30mm otomatik top ile donatılmış olup çeşitli mesafe ve irtifalardaki hedeflerin ateşlenmesine olanak sağlamaktadır. 

Editör: Beytullah Usta
Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.