Suudi Arabistan’ın nükleer faaliyetleri endişe uyandırdı

Wall Street Journal 4 Ağustos’ta yayınlanan haberinde; Çin’in yardımı ile Suudi Arabistan’ın uranyum cevherinden, yellow cake (sarı pasta) olarak isimlendirilen uranyum konsantresi ve nükleer yakıt hammaddesini üretmek için bir tesis inşa ettiğini belirtti. Gazetenin iddiasına göre kamuoyunun bilgisine sunulmamış olan bu tesis, Suudi Arabistan’ın kuzey batısında insanlardan uzak bir bölgede yer alıyor.

Suudi Arabistan’ın nükleer tesis gizlediği düşünülüyor

New York Times tarafından 5 Ağustos’da yayınlanan bir haber ise Suudi Arabistan’ın nükleer silaha dönüşebilecek çabalarının ABD tarafından “dikkatlice incelendiğini” ifade etti. Ayrıca New York Times’a göre uzmanlar Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a yakın bir alanda bulunan yeni tamamlanan bir yapının (Wall Street Journal’ın iddia ettiği tesisten farklı) kamuoyuna açıklanmayan nükleer tesislerden biri olabileceğini belirtti.

Bu, Suudi Arabistan’ın nükleer kaynaklara olan ilgisinin ilk gündem oluşu değil

2017 yılında China Atomic Energy Authority (Çin Atom Enerjisi Kurumu), CNNC (Çin Ulusal Nükleer Enerji Şirketi) ve Suudi Arabistan’ın deniz suyundan uranyum çıkarma konusunda işbirliği yaptığını açıklamıştı. Buna göre Suudi ve Çinli uzmanlar 2 yılı kapsayan bir araştırma süreci içerisine girmişti.

2018 yılında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman CBS televizyonuna yaptığı açıklamada İran’ın nükleer bomba yapması durumunda Suudi Arabistan’ın da en kısa sürede kendi bombasını geliştireceğini söylemişti.

Suudi Arabistan’ın yellow cake işlenmesi için tesis kurduğu iddiaları sonrasında İran’ın UAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu) Daimi Temsilcisi Kazım Garibabadi Suudi Arabistan’ın nükleer faaliyetlerini gizli ve şeffaflıktan uzak biçimde sürdürdüğünü ifade etti.

Suudi Arabistan’ın nükleer enerji alanındaki “ortağı” Çin’in Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin ise nükleer enerjinin barışçıl kullanımını teşvik etmek için çalıştıklarını ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesine ilişkin uluslararası yükümlülükleri sıkı bir biçimde yerine getirmeye devam edeceklerini belirtti.

Tüm bu iddia ve ifadelerin arasında Orta Doğu’da bir nükleer yarışın geliştiği belirtiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.