T-Mobile kullanıcıları siber saldırı mağduru oldu

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/4CWixpK0HuOfEHuytLeQLb” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Geçtiğimiz ay, kullanıcılarının telefon ve arama bilgilerinin ihlal edilme sorunuyla karşılaşan T-Mobile’den açıklama geldi. Konuyla ilgili Bleeping Computer tarafından bilgilendirilen şirket, müşterilerin isimlerinin, açık adres ve mail adreslerinin, ekonomik verilerinin, kredi kartı bilgilerinin, sosyal güvenlik numaralarının, vergi numaralarının, şifrelerinin ya da Pin’lerinin bu durumdan etkilenmediğini iletti.

The Verge’nin haberine göre T-Mobile, müşterilerin sadece yüzde 0,2’sinden azının kişisel bilgilerine yasa dışı olarak erişilebildiğini açıkladı. Bu da 200.000 kişiye tekabül ediyor. Bu erişilen bilgilerle ilgili “telefon numaralarını, abone olunan hatların sayısını ve az sayıda durumda normal işlem ve hizmetin bir parçası olarak toplanan bazı aramalarla ilgili bilgileri içerebilir.” açıklamasında bulunuldu. “Aralık ayının başında bu saldırıyı tespit eden” T-Mobile, “olayı hızla kapattığını” söyledi. Bu olaydan etkilenen müşteriler ise kısa mesajla bilgilendirildi.

T-Mobile web sitesinde, güvenlik ekibinin “kötü niyetli, yetkisiz erişimi kapattığını” ve saldırının hangi bilgileri içerdiğini belirlemek için bir araştırma yaptığına dair bildirimde bulundu. Durum federal kolluk kuvvetlerine bildirildi.

T-Mobile önceden de siber saldırıların kurbanı olmuştu. 2018’de hacker’lar 2 milyon kişinin isim, adres, hesap numaralarını içeren bilgilere ulaşmıştı. 2019’da ön ödemeli müşterilerden bazılarının isim, adres, hesap numarası bilgisine erişilmişti. Geçtiğimiz Mart ayında ise siber korsanlar T-Mobile’ın bazı müşterilerin finansal bilgilerine, sosyal güvenlik numaralarına ve diğer hesap numaralarına erişip bu bilgileri yayınlamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.