Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi

Afganistan'da merkezi hükümete karşı savaşını sürdüren Taliban, ilk olarak ülkenin güneybatısındaki Nimroz vilayetinin yönetim merkezi Zaranc'ı ele geçirerek yıllar sonra ilk kez bir vilayet yönetim merkezini kontrolü altına almıştı. 

Yerel kaynakların aktardığına göre, Taliban bir süredir karşılıklı çatışmaların devam ettiği Saripul ve Kunduz şehir merkezlerini de ele geçirdi. Şehirlerde devlete ait kamu binaları ile askeri yapılar Taliban tarafından kontrol altına alınırken, hükümete bağlı güçler şehir merkezlerinde gereken direnişi gösteremeyerek şehrin dışına çıkmak zorunda kaldı. 

Şehirlerdeki cezaevlerinde tutuklu durumda bulunan Taliban mahkumları da serbest bırakıldı. Halihazırda 34 il merkezinden 4’ü Taliban’ın eline geçmiş durumda. 7 ilde daha karşılıklı mücadelenin sürdüğü haberleri geliyor. Önümüzdeki günlerde çok sayıda il merkezinin daha Taliban idaresine geçmesi hatta Kabil kapılarına dayanılması kuvvetle muhtemel. Kabil hükümetine bağlı grupların dış destek olmadan böylesine yetersiz ve çaresiz kalması ile Taliban’ın beklenenden hızlı ilerlemesine olanak tanıyor.