Taliban'dan ezber bozan açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Şarkul Avsat'a konuşan Taliban Hareketi Siyasi Büro Sözcüsü Dr. Muhammed Naim, Taliban'ın ülkelere ve uluslararası toplumlara Afganistan’ın başka bir devletin güvenliğini tehdit edecek herhangi bir operasyonun çıkış noktası olmayacağını açıkladı.

Ülkede Taliban'a karşı savaşan ve Taliban’ın düşmanlarıyla ittifak içinde olanlara genel af çıkartıp Afgan kamuoyuna duyurduklarını söyleyen Naim, atılan bu adımların Taliban'ın sahip olduğu güç, kudret ve imkandan kaynaklandığını dile getirdi.

Belçika, Avrupa ülkelerinin 6. nesil savaş uçağı programına katılıyor Belçika, Avrupa ülkelerinin 6. nesil savaş uçağı programına katılıyor

Taliban'ın istediği takdirde düşmanlarını tutuklayıp yargılayabileceğini fakat onları affettiğini söyleyen Naim, “Zira affetmek bir fazilettir, fazilet ise adaletten üstündür.” dedi.

Örgütün Afgan kadınlarının eğitim almasını istediğini ve kadınların çalışma hakkına sahip olduğunu teyit ederek beklentinin dışında açıklamalar yapan Naim, tüm bunların şeriat hükümlerine göre olması gerektiğini söyledi. Taliban yönetiminin kadınlar için dünyanın sonu anlamına gelmediğini, savaşın bittiğini, barışın başladığını, İslami rejimin olacağını kaydeden Naim, Afgan halkının taleplerini ve beklentilerini karşılayacağını söylerken, Taliban'ın geçmişten ders aldığını ve çok tecrübe kazandığını ifade etti.

Taliban'ın şimdiki fikirleri ile kurulduğu ilk zamanlardaki radikal tavırlarının arasında fark olup olmadığı sorusunu cevaplayan Naim, Taliban'ın şeriatla (İslam hukukuna göre) yönetmek, adaleti sağlamak, zulme son vermek, güven ortamı oluşturmak, ülkeyi birleştirmek, birliği sağlamak, Müslüman Afgan halkı arasında kardeşlik hukukunu güçlendirmek, herkesin hakkını korumak, sosyo-ekonomik refahı temin etmek ve tüm ülkelerle olumlu ilişkiler kurmak için bağımsız bir İslami rejim istemesi konularında aynı çizgiyi koruduğunu belirtti.

Taliban, Afganistan'da kabul görmek için korku ve tedirginlik veren imajını kırmaya devam ediyor.