Tayvan, güvenliği için gözüne S/İHA’ları kestirdi

Libya, Azerbaycan ve Suriye’de sergilediği performansla savaşların seyrini değiştiren Türk SİHA’ları bazı ülkelerin gündemi olmaya devam ediyor.

Yeni Şafak’ın haberine göre, Tayvan’ın ana muhalefet partisi Kuomintang (KMT) lideri ve Cumhurbaşkanı adayı Jaw Shaw-kong, 23 Mart’ta Tayvan’ın güvenliğini sağlama konusunda Türk SİHA’larının satın alınmasını teklif etti.

M5’in haberinde yer alan bilgiye göre ise, Jaw Shaw-kong konuyla ilgili, “Ülkemizin bir an önce Türkiye’den yeterli sayıda İHA satın alması gerekiyor, Türk yapımı İHA’lar yeni bir savaş biçimi ve askeri strateji ortaya çıkardı.” ifadelerine yer verdi.

Amerikalı siyaset bilimci Francis Fukuyama, Türk insansız hava araçlarının varlığının; bölgeyi Rusya, Çin ve ABD’den daha fazla şekillendirme kabiliyetine sahip olmasıyla Türkiye’yi büyük bir güç konumuna yükselttiğini ifade etti.

Tayvan’ın ülke güvenliği için SİHA’ları almak istemesinin arkasında Türkiye’nin silahlı insansız hava araçlarının Karabağ Savaşı’nda sergilediği başarıların olduğu düşünülüyor. Çünkü Türk SİHA’ları Ermeni ordusunda 1 milyar dolardan fazla değere sahip birçok mühimmatı imha etmişti.

Karabağ Savaşı sonrası Tayvan askerî medyası Tayvan’ın bu konudaki eksikliklerini gündeme getirmişti.

Cumhurbaşkanı adayı Jaw Shaw-kong, Tayvan’ın askerî gelişimi konusunda Türkiye’den çok şey öğrenmesi gerektiğini söyledikten sonra, acilen Türkiye’den yeterli sayıda İHA satın alması gerektiğini dile getirmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.