Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgedeki varlığı artma eğilimi gösteriyor.

Taiwan News sitesinde yer alan haberde Pentagon’un Trump yönetiminin sonu, Joe Biden yönetiminin ise başlangıcına denk gelen zamandan bu yana Tayvan’daki ABD’li asker sayısını devamlı arttırarak neredeyse iki katına çıkardığı belirtildi.

30 Eylül 2021'de yayınlanan en son Defence Manpower Data Center (DMDC) raporuna göre, Tayvan'daki ABD askeri varlığı iki kara kuvvetleri askeri, üç denizci, 29 deniz piyadesi ve beş havacıdan oluşuyor.

Wall Street Journal, 7 Ekim tarihinde ABD hükümet yetkililerinin iki düzineden fazla özel harekat askeri ve destek birliğinin Tayvan Kara Kuvvetleri’ne askeri eğitim sağlamak üzere Tayvan'da konuşlandırıldığını aktarmıştı.

ABD, özel kuvvet birliklerini ilaç testinden geçirecek ABD, özel kuvvet birliklerini ilaç testinden geçirecek

ABD’nin bölgedeki etkisini arttırma çabaları Çin yönetimi tarafından yakından takip ediliyor. Geçmişte iki ülke arasında sıkça gerilimlere sebep olan Tayvan meselesi, ortak bir uzlaşıya varılamaması durumunda ABD ile Çin arasında sıcak bir çatışmaya sahne olur mu merak konusu. Zira Pekin yönetimi bölgedeki varlığını meşrulaştırma yolunda adımlar atmaya devam ederken Tayvan hava sahasını her seferinde daha çok sayıda uçakla ihlal ediyor.