TCG Barbaros’tan Doğu Akdeniz’de eğitim

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı fırkateynler NATO görevleri kapsamında müttefik ülklerle ortak eğitimler icra ediyor.

Millî Savunma Bakanlığı, TCG Barbaros’un İtalya Deniz Kuvvetlerine ait ITS VULCANO gemisi ile çeşitli görevleri müşterek bir biçimde yaptığını açıkladı.

Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,

“NATO Daimî Deniz Görev Grubu-2’de görevli TCG BARBAROS fırkateynimiz ile İtalya Deniz Kuvvetlerine ait ITS VULCANO gemisi arasında akaryakıt ikmali yapılarak çeşitli eğitimler icra edildi.” ifadelerine yer verildi.

Barbaros Sınıfı Fırkateynler

Türk Deniz Kuvvetlerindeki en modern fırkateyn sınıfı olarak biliniyor.

Alman Meko TN-200 Track II ulusal ismidir. İlk 2 gemi Almanya’da Blohm-Voss tersanesinde, son 2 gemi Gölcük Tersanesinde üretildi.

Barbaros sınıfı fırkateynler Türk Donanmasının en etkin savaş gemileri arasında bulunuyor. Sınıfın son gemisi TCG Kemalreis Türk Donanmasının amiral gemisi konumunda. TCG Kemalreis bu unvanını envantere girdikten sonra “TCG” sıfatını alacak Anadolu LHD Gemisi’ne devredecek.

Barbaros sınıfı fırkateynlerin modernizasyonu

2017 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, Barbaros sınıfı fırkateynlerde bulunan ‘Tacticos’ adlı Savaş Yönetim Sistemi’nin, Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi (GENESİS) türevi bir Savaş Yönetim Sistemi (B-SYS) ile modernize edilmesine olanak sağlayacak. 127 mm topa yerli atış kontrol yazılımı geliştirilecek.

Barbaros sınıfı; Yavuz sınıfının geliştirilmiş, eksikleri giderilmiş, büyütülmüş versiyonu olarak biliniyor. Deniz Kuvvetleri Yavuz sınıfının CODAD yani dizel motorlarından memnun değildi. Bu gemilerde CODAG gaz türbin-dizel karma motor sistemi kullanıldı. Bu motor sistemi daha yüksek hız yapmayı sağlıyor.

Barbaros sınıfı kapsamlı modernizasyona tabi tutuldu. İlk 2 geminin Mk-29 Sea Sparrow atıcıları sökülüp gemilere 8 adet Mk-41 VLS dikey fırlatma sistemi eklendi. Eski radar ASELSAN üretimi Smart-S 3 boyutlu arama radarı ile değiştirildi.

Sınıfın son 2 gemisi 16 adet VLS’ye sahip olarak üretildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.