TCG UFUK’un teslimatına sayılı günler kaldı

Kendi savaş gemilerini yapabilen az sayıdaki ülkeden biri olan Türkiye, deniz gücünü artırma yönündeki çabalarını sürdürüyor.

Türk savunma sanayiinin son dönemde inşa ettiği deniz platformlarından ilk istihbarat toplama gemisi olan TCG Ufuk (A-591), Türk ordusunun hizmetine girecek.

TCG Ufuk (A-591), İstanbul Tersanesi’nde düzenlenecek ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.

İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde inşa işlemlerin tamamlanmasının ardından 9 Şubat 2019’da düzenlenen törenle denize indirilen Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk (A-591); Türk Deniz Kuvvetlerinin test ve eğitim ihtiyaçlarının yanı sıra sinyal ve elektronik istihbaratı görevlerinde de kullanılacak

MİLGEM Ada Sınıfı Korvet tekne formu kullanılarak dizayn edilen Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk (A-591), ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dâhil 45 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecek.

Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyacak TCG Ufuk (A-591; 99,5 m tam boya, 14,4 metre azami genişliğe, 2 bin 400 ton deplasmana ve 3,6 metre su çekimine ve 10 tonluk bir helikopter için gerekli platforma sahip olma özelliğini taşıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.