TEKNOFEST’te "HackIstanbul" heyecanı yaşanıyor

Her yaştan katılımcının ziyaret ettiği ve özellikle çocuk ve gençlerin rağbet ettiği TEKNOFEST’21, sayısız etkinlik ve yarışmaya ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

TRT Haber’in verdiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından düzenlenen ve ‘hacker’ların hünerlerini sergilediği HackIstanbul yarışmasında 4 ülkeden 30 ‘hacker’ finale kaldı. Finalistler siber saldırı senaryoları ile önemli kurum ve şirketlerin dijital zayıflıklarını ortaya çıkarmak için kıyasıya mücadele ediyor.

“Siber Vatan’ı bu arkadaşlarla koruyacağız”

Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç yapılan yarışmaya dair “Türkiye’nin sınırlarını nasılki savunma sanayiinde AKINCI’mızla, TİHA’mızla, AKSUNGUR’umuzla koruyorsak bizim dijital vatanımızı, Siber Vatan’ımızı da yerli ve milli arkadaşlarla korumamız gerekiyor. Biz de onları yetiştiriyoruz. Bunlar bizim siber kahramanlarımız aslında. Biz hep ‘hack’ olayını kötü olarak algıladık ama biz bunu faydalı olduğunu göstermeye çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Ali Taha Koç açıklamasının devamında, “Bizim oluşturduğumuz sanal bir ‘hack’ İstanbul borsamız var. O borsayı ele geçirmeye çalışacaklar ve oradaki zaafiyetleri bulacaklar. Buldukları zaafiyetler karşısında da puan alacaklar. Peki yarın ne yapacaklar, yarın hepimizin kullandığı yerli ve milli mesajlaşma uygulamamız BiP’i ele geçirmeye çalışacaklar. Oradaki zafiyetleri bulacaklar. Onlara karşı puan alacaklar.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Daire Başkanı Salih Talay da misyonlarının insan kaynaklarının yetkinliklerini geliştirmek olduğunu şu sözlerle ifade etti:

 “Nitelikli insan kaynağına erişmek ve insan kaynağının yetkinliklerini geliştirmek ofisimizin temel misyonlarından bir tanesi. Dolayısıyla buradaki arkadaşlarla tanışıklığımız yarışma vesilesiyle oluşuyor. Daha sonra da bu arkadaşlarla değişik platformlarda değişik çalışmalar yürütüyoruz.”

Kurumların ve ağların dijital faafiyetlerini buluyorlar

HackIstanbul’a katılan yarışmacılar, gerçekleştirdikleri siber saldırılarla, kurumların ve ağların dijital zayıflıklarını ortaya çıkarıyorlar. Yaşları 16 ile 34 arasında olan finalistlerden en becerikli olanlar yarışma sonunda ödüllendirilecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.