CEO’lar Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Sundar Pichai, Tim Cook tekelleşme başta olmak üzere şirketlerinin karşı karşıya kaldığı suçlamalar hakkında Kongre’ye ifade verdi.

“Hiçbir şeyle başladık”

180 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengini Jeff Bezos ifadesinde sıklıkla kişisel hikayesine atıf yaptı. Bu doğrultuda Bezos dünyaya geldiğinde annesinin “17 yaşında bir lise öğrencisi” üvey babasının ise bir Küba göçmeni olduğunu belirtti. Bezos’a benzer biçimde Mark Zuckerberg de “Hiçbir şeyle başladık ve insanların değerli bulduğu daha iyi ürünler sunduk.” ifadesini kullanarak elde edilen kazanımların başlangıç noktasını vurguladı.

Amazon en iyisi”

Amazon’un online satışların %75’ini kontrol ettiğinin belirtilmesinin ardından Bezos küçük işletmelerin Amazon dışında pek çok alternatifinin bulunduğunu ancak Amazon’un en iyisi olduğunu iddia etti. Öte yandan Bezos Amazon’un payına yönelik eleştiriler karşısında şirketin ABD perakende pazarındaki payının %4’ten daha az olduğunu ve Walmart’ın Amazon'dan iki kat büyük olduğunu da ifade etti.

“Bir Amerikan başarı öyküsü”

Zuckerberg açılış konuşmasında teknoloji sektörünün bir Amerikan başarı öyküsü olduğunu belirtti. Öyle ki Zuckerberg’e göre sektör ABD’nin değerlerini dünya ile paylaşmasının bir yolu ve ABD’nin en büyük ekonomik ve kültürel ihracatlarından biridir.

Zuckerberg pek çok kez Facebook'un 2012 yılında Instagram'ı satın almasına ilişkin sorularla karşılaştı. Söz konusu satın alma rekabete aykırı olarak nitelendirilirken Zuckerberg; Facebook’un Instagram’ın altyapı ve güvenliğini geliştirmesine yardımcı olduğunu vurgulayarak bu satın almayı savundu.

Zuckerberg’e yöneltilen bir diğer temel eleştiri nefret söylemlerini içeren iletilerin yeterli düzeyde denetlenmemesiydi. Zuckerberg’e göre ise Facebook nefretle savaşta sofistike yöntemler geliştirdi. Şirketin amacı ise söz konusu içerikler henüz kimse tarafından görülmemiş iken bu içerikleri tanımlamak. Bununla birlikte Zuckerberg tüm fikirlere bir platform sunmayı hedeflediklerini; deneyim ve fikirlerini paylaşmak için dünyadaki herkese söz hakkı tanımak istediklerini de vurguladı.

BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı

“Rekabet son 10 yılda internet reklam maliyetlerinin %40 düşürülmesine yardımcı oldu”

Cumhuriyetçi Milletvekili Jim Jordan’ın Sundar Pichai’den; platformun Joe Biden’a yardım etmek üzere yapılandırılmayacağı ve arama motorunun muhafazakarları susturmak üzere kullanılmayacağı hakkında güvence vermesini istedi. Pichai de bu görüşe bağlılığını ortaya koydu.

Ayrıca Pichai reklam rekabetinin son 10 yılda internet reklam maliyetlerinin %40 düşürülmesine yardımcı olduğunu ve bu durumun tüketicilere yansıdığını belirtti.

 “2008 yılından bu yana komisyonları yükseltmedik”

Tim Cook Apple’ın App Store üzerinden yüksek komisyon bedelleri aldığı iddiası karşısında App Store’un ilk kez devreye girdiği 2008 yılından bu yana komisyonları yükseltmediklerini vurguladı.

“O zaman ben bunu Başkanlık Kararnameleri ile yapacağım”

CEO’lar Kongre karşısına çıkmadan önce ABD Başkanı Donald Trump Twitter üzerinden yaptığı bir açıklama ile Kongre’nin büyük teknoloji şirketlerini adalete davet etmemesi durumunda bunu Başkanlık Kararnameleriyle yapacağını ifade etti.