AKSUNGUR İHA, farklı sistemlerin entegresi ile ön plana çıkıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, AKSUNGUR insansız hava aracının (İHA) 4 adet Şimşek hedef-kamikaze İHA taşıyabildiğini belirterek, Şimşek'in bu şekilde yüzlerce kilometre menzile sahip olduğunu vurguladı.

Azerbaycan'ın anti-terör operasyonunda KARGU İHA'dan aktif görev Azerbaycan'ın anti-terör operasyonunda KARGU İHA'dan aktif görev

A Haber yayınında konuşan Kotil, ''Aksungur 4 adet Şimşek hedef-kamikaze İHA taşıyabiliyor. Şimşek'in havadan atıldığında yüzlerce km menzilli bulunuyor.'' ifadelerini kullandı.

Şimşek İHA, F-16'ları taklit ediyor

Şimşek İHA'nın hava savunma sistemlerinde F-16 olarak algılanması sağlamak için burun kısmının ısıtıldığını söyleyen Temel Kotil, ''Ayda 2 adet Aksungur üretebiliyoruz. Biz her ürünümüzü ayda 2 adet üretilecek şekilde planlıyoruz. Şimşek'in burnu F-16 gibi savaş uçaklarını taklit etmesi için ısıtılıyor. Şimşek geldiğinde hava savunma sistemi savaş uçağı sanıp aktif oluyor ve yeri tespit edilip imha ediliyor. Bu Azerbaycan'da gerçekleşti, kullanıldı.'' değerlendirmesin bulundu.

Temel Kotil, TUSAŞ’ın Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Özel Görevler olmak üzere üç ayrı kuruma toplamda beş adet AKSUNGUR İHA teslim ettiğini de ekleyerek, ''İHA-SİHA'larımıza Orta Doğu'dan, Orta Asya'dan, Güney Amerika'dan büyük talep var. Bir ABD değiliz ama çok başarılıyız bu konuda.'' dedi.

AKSUNGUR İHA

TUSAŞ tarafından yerli ve millî imkanlarla geliştirilen AKSUNGUR, MALE (orta irtifa - uzun dayanıklılık) sınıfı İHA olarak biliniyor. Anka platformu üzerine inşa edilen İHA, bu sayede kısa zamanda ve uygun maliyetle geliştirildi.

Yüksek faydalı yük kapasiteli İHA, kesintisiz çok rollü istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri için ANKA-AKSUNGUR İHA sistemi; gündüz/gece istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri’ni EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere silahlarla icra edebilir. ANKA-AKSUNGUR 40 bin feet’e kadar uzun süreli operasyonlara imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel PD-170 motoruna sahip olması dikkat çekiyor.