Tor’dan kaynaklı siber saldırılardan korunma rehberi yayınlandı

Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı,(CISA) kendi sitesinde (us-cert.gov) Tor’dan kaynaklanan veya yönlendirilen siber saldırılara karşı korunma rehberi yayınladı.

Kullanıcı bilgilerini (ziyaret edilen web siteleri, banka kartı bilgileri, dosya paylaşımı ve indirilmesi vb.) kullanıcı yerine otomatik olarak şifreleyerek internette anonimlik sağlayan Tor, bir web sitesinde oturum açılması durumunda dahi tüm bilgileri şifreleyerek kim olduğunuzu ve konumunuzu gizli hale getiriyor.

Bir yönüyle internet kullanıcılarına kolaylık sağlayan Tor diğer yönüyle kötü niyetli kullanıcıların da kullanım alanına giriyor.

Bu durumu ele alan CISA, FBI danışmanlığıyla kötü niyetli kullanıcıların kampanya oluşturmak için Tor vasıtasıyla IP’lerini nasıl gizledikleri ve tarayıcıyı nasıl kullandıklarına dair teknik ayrıntıları içeren bir rapor yayınladı.

İki kurumun ortaklaşa hazırladığı raporda, oluşabilecek bireysel risk değerlendirmeleri, Tor düğümlerinden gelen/giden trafiği engellemek veya yakından incelemek için en uygun önlemlerin neler olduğuna ve iyi niyetli kullanıcıların nelere dikkat etmesi gerektiğine değinildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.