Trump’ın ırkçı söylemleri Beyaz Evanjelik desteğini artırdı

ABD başkanlık seçimleri sürecinde seçmen sınıfa dair çeşitli araştırmalar yapıldı. Public Religion Reseach Institute (Halk Din Araştırmaları Enstitüsü) tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarında, Donald Trump’ın ırkçı söylemlerinin Beyaz Evanjelikler’in seçimdeki etkinliğini artırdığı görüldü.

The Washington Post’ta yer alan habere göre, Edison Media Research tarafından yapılan ankette, nüfusun yalnızca yüzde 15’ini oluşturan Beyaz Evanjelikler’in seçim içindeki payının yüzde 28 olduğu ortaya çıktı. Anında seçim anketleri çok güvenilir sonuçlar vermese de Beyaz Evanjelikler’in 2008’den beri meşgul ettikleri, seçimin yaklaşık yüzde 26’lık oranını muhafaza ettikleri görüldü. Bu durumun 2008’den bu yana Beyaz Evanjelik nüfusunun yüzde 21’den yüzde 15’de düşmesine rağmen gerçekleşmesi dikkatleri çekti. 

Beyaz Evanjelikler manipülasyona başvurdu iddiası

Araştırmacılar tarafından öne sürülen iddiaya göre Beyaz Evanjelikler; genç, çok ırklı ve büyük ölçüde laik kullanan nüfusun artışını gizleyerek seçmenleri çarpıttı. Beyaz Evanjelik desteğinin, “Beyaz’ın üstünlüğü” teşvikinin ardından alevlendiği ileri sürüldü. Araştırmacı Robert P. Jones ise bu durumu, “Trump’ın Beyaz Hristiyan egemenliğinin kaybı konusunda güçlü korkular uyandırmasına” bağlıyor. 

Halk Din Araştırmaları Enstitüsü’nün yaptığı incelemeye göre, Beyaz Evanjelik Protestanlar’ın ezici çoğunluğu, polisin Afrikan-Amerikanlar’ı öldürmesini “münferit olaylar” olarak değerlendiriyor ve müttefik bayrakları ile anıtların ırkçılıktan çok Güney’in gurur sembolü olduklarını savunuyor. 

Onları genelden ayıran çok fazla fikir var

Onlarca yıl Cumhuriyetçilerin Güney stratejisi, “Beyaz ayrılığını” ateşlemekti ama kimse bunu Trump kadar açık bir şekilde yapmadı. Trump için oy kullananların yaklaşık yarısı, yapabileceği hiçbir şeyin onların kararını değiştirmeyeceğini belirtti. Gözlemler gösteriyor ki, Beyaz Evanjelikler Amerika’nın çoğunluğundan çok farklı bir çizgide bulunuyor. Pek çok konuda fikir ayrılığı yaşayan Beyaz Evanjelikler, örneğin, kölelik dönemi ve uzun sürekli ayrıştırmanın Siyahi Amerikalılar için başarıyı zorlaştırdığını reddediyor. Bunun yanı sıra pandemiyi kritik bir sorun olarak tanımamak, eşcinsel birlikteliğe karşı çıkmak veya Trump’ın Tanrı tarafından görevlendirildiğini düşünmek gibi fikirleri var. 

Araştırmacılar, ABD’de ırk meselesinin kimin neye oy kullanacağını ciddi oranda etkilediğini savunuyor. Hatta bunun en önemli faktör olduğu öne sürülüyor. Yapılan Amerikan Değerler Araştırması’nın sonucunda Beyaz Evanjelist katılımın tanımlanması gibi ırkçı fikirlere sahip Beyaz Protestanlar ve küçük oranda Katolikler’in eklenmesiyle, Trump koalisyonunun büyük bir çoğunluğu oluşmuş oluyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.