TUA ile ABD’li Sierra Space’ten mutabakat anlaşması

TUA, uzay çalışmalarına yeni bir boyut kazandırmak için okyanus ötesi anlaşmalara kapı aralamaya devam ediyor. 

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım ve beraberindeki Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TUBİTAK ve TUBİTAK Uzay yetkililerinden oluşan bir heyet; teknoloji transferi konusunda fikir alışverişinde bulunmak üzere 18-26 Haziran tarihleri arasında ABD’de uzay alanında çalışmalar yürüten uluslararası kuruluşlarla bir araya geldi.

Resim

Program kapsamında NASA Kennedy Uzay Merkezi, NASA JPL, RocketLab, Sierra Space, Boeing Space ve SpaceX tesislerine ziyaretler gerçekleştirildi ve iş birlikleri görüşüldü. 

Sierra Space ile anlaşma imzalandı

Ziyaret sırasında ayrıca önemli bir mutabakat zaptı da gerçekleştirildi. ABD’nin dünyaca ünlü uzay şirketlerinden biri olan Sierra Space ile TUA bir mutabakat zaptı imzaladı.

Resim

Bu anlaşmayla;

  • Uzaktan algılama, sevk sistemleri, mürettebatlı uzay sistemi ve uzay iletişimi gibi alanlardaki uzay teknolojileri ve uygulamaları,
  • Sierra Space’in LIFE uzay habitat modülünün kullanımı dahil olmak üzere, LEO yörüngesinde uzay ortamı kullanımı,
  • Yükleri LEO’ya (alçak Dünya yörüngesi) ve Ay’a gönderme,
  • Uzayla ilgili ticari girişimler, Ar-Ge, teknoloji inovasyonu ve bilim kampanyalarında Türk sanayiinin ve akademisinin katılımı gibi konularda iş birliği yapılacak.

TUA Heyeti ziyareti sırasında ayrıca Türk Uzay Yolcusu görevi için ortak çalışma yürüttüğü Axiom Space ile de bir araya gelerek son gelişmelere yönelik bir çalışma toplantısı düzenledi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.