Batı Trakya ve adalarda yaşayan Türklere karşı yıllardır devam eden kültürel dezenformasyon hız kesmiyor. Yunanistan'ın, İstanköy ve Rodos adalarında yaşayan müslüman azınlığa ait İstanköy İslam Vakfı'nın mülklerini elinden almasına tepki gösterildi. İstanköy Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Kadri Memiş, bu arazilerin büyük bir kısmının park, otopark veya mezarlık amacıyla belediyelere devredilerek vakfın elinden alındığını belirtti.

Batitrakya.org'da yer alan haberde, arazilerin satışı için bölgedeki camilerin restorasyon masraflarının bahane edildiği ve son olarak ocak ayında alınan kararla satışı geçen ay resmi olarak gerçekleşen İstanköy İslam Vakfına ait 34 dönümlük arazinin, İstanköy Vakıf Malları İdaresi onayıyla 181 bin Euro karşılığında bir turizm şirketine satıldığı belirtildi.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

[Görsel; batitrakya.org]

Türk Vakıfların kendi kararlarını almaları engelleniyor

İstanköy Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Kadri Memiş konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Vakfa ait malların ne olursa olsun satılmasını istemiyoruz. Vakıf kendi kararlarını alamıyor. Yönetiliyor. Müslümanlar olarak bu olanlara karşıyız” dedi. Memiş, arazilerin satışı için bölgedeki camilerin restorasyon masraflarının bahane edildiğini belirterek “Türkiye’den veya Müslüman devletlerden para toplanabilir. Bu şekilde tadilatlar gerçekleşebilir. Veya Yunan devleti buna bütçe ayırsın” diye konuştu. Öte yandan sözlerine 2017 yılında yaşanan depremden hasar gören adadaki iki tarihi eser niteliğindeki Defterdar İbrahim Efendi ve Germe Camileri'nin 3 yıldır kapalı olduğuna değinerek devam eden Memiş; “İbadet edilen iki camimiz vardı. Defterdar hala yıkık. Germe’de ise çok az bir hasar var. Projesinin hazırlandığını duyduk. Bugün yarın derken sürekli ertelenip duruyor. En kısa sürede açılmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

9.000 Türk'ün yaşadığı Rodos ve İstanköy adalarında yıllardır uygulanan kültürel yıkım için azınlık dernekleri, söz konusu mülklerin satışının vakıf malı oldukları gerekçesiyle hukuki olarak ‘usulsüz ve geçersiz’ olduğunu belirtirken, vakıf yönetimlerinin denetim altında tutulmaları amacıyla hükümet tarafından atanmalarına da tepki gösteriyorlar. Dernekler, durumun din ve ibadet özgürlüğünü kısıtladığını da vurguluyor.