Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor
Yunanistan'ın önde gelen basın kuruluşlarından The Greek City Times'ta yer alan haber, Yunan basınının Türk askeri tatbikatlarından ötürü panik olduğunun göstergesi oldu. Haberde, Akdeniz ve Ege'de hava kuvvetleri ve donanma ile Türkiye'nin kışkırtıcı bir tatbikat gerçekleştirdiğine, haberin devamında plaj inişleri ve amfibi tatbikat fotoğraflarının paylaşıldığı karelere yer verildi. Tatbikatın Kıbrıs Barış Harekatı'nı anımsattığı belirtilirken, adalar meselesi için bunun Yunanistan'a bir tehdit olduğunu fakat adaların Türkiye için ancak bir 'mitoloji' olduğuna ifade edildi. 

9-12 Haziran tarihlerinde Akdeniz ve Ege'de yapılan tatbikatlarda; Türk Donanması, insansız hava araçları (İHA), deniz işbirliği uçağı, deniz helikopterleri ve özel kuvvetlerin kullanıldığı özellikle belirtilen haberde, ''Türkiye'nin göçmenlerle karadan Yunanistan'ı işgal edemediğini bunun için Yunanistan'ı farklı yöntemlerle sıkıştımak istediği'' gibi hiçbir dayanağı olmayan ifadelere yer veriliyor.

Eline geçen her fırsatta Avrupa'ya sırtını yaslayan ve hukuk ihlallerinde bulunan Yunanistan'ın tutumlarının görmezden gelindiği bu haberde, Yunanistan'ın dünyanın en güçlü donanmalarından birine sahip olduğu da iddia edildi. Bu durum geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros'un gerçeklerden uzak ve haddi aşan söylemlerinin ardından açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın "o bir dil sürçmesidir. Yunanlıların Türkiye ile savaşmak isteyeceğini ben matematik olarak uygun ve doğru olmadığının altını çizmek istiyorum" sözlerini hatırlattı.