Türk savunma sanayii heyeti Bağdat'a çıkarma yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, beraberinde Türk savunma sanayii şirketlerinin temsilcilerinden oluşan heyet ile Irak’ı ziyaret etti.

Irak'ta Türk savunma sanayii heyetini İsmail Demir'in mevkidaşı Muhammed Derraci ve heyeti karşıladı.

Türkiye ile Irak arasındaki işbirliğini artırmak için önemli temaslarda bulunulan görüşmede ASELSAN Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ve STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz de hazır bulundu.

Görüşme Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir'in resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Savunma sanayii şirketlerimizin temsilcileriyle Bağdat ziyaretinde bulunduk. Ülkemiz ile Irak arasındaki işbirliğini artırmak için önemli temaslar gerçekleştirdik. Mevkidaşım Muhammed Derraci’ye ve heyetine samimi konukseverlikleri için teşekkür ediyorum." ifadelerine yer verildi.

Mavi Vatan'ın 2 yeni bekçisi denize indirildi Mavi Vatan'ın 2 yeni bekçisi denize indirildi

Toplantıda Türk savunma sanayii şirketleri tarafından Irak Askeri Sanayileşme Teşkilatı yetkililerine çeşitli sunumlar da gerçekleştirildi.

Türk savunma sanayii firmalarını temsilen ROKETSAN, ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN, STM, FNSS Savunma, MKE A.Ş., ASFAT, Otonom Teknoloji ve Otokar gibi firmaların temsilcileri de toplantıda hazır bulundu.

Savunma Sanayii Başkanlığı'nın öncülüğünde devam eden dost ve müttefik ülklerle iyi ilişkiler geliştirme politikası da bu görüşme ile tekrardan gündeme gelmiş oldu.

Geçtiğimiz haftalarda Iraklı televizyon kanalı El Şarkiye’nin bir programına konuk olan Irak Savunma Bakanı Cuma İnad Sadun, Türkiye’den Bayraktar TB2 S/İHA, 12 adet T129 ATAK helikopteri ve 6 adet elektronik harp sistemi alımı için bir uzlaşıya vardıklarını açıklamıştı.

Bu görüşme de savunma sanayii alanında Türkiye ve Irak arasındaki iyi ilişkilerin artarak devam edeceği şeklinde yorumlandı.