Savunma sektöründe günden güne büyüyen ve ihracat kapasitesini artıran Türkiye, 2020 yılının son günlerinde Tunus’la yaklaşık 150 milyon dolarlık bir ihracat anlaşmasına imza attı.

STM’den Malezya’da önemli imza! STM’den Malezya’da önemli imza!

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir bu anlaşmayı resmi sosyal medya hesabından duyurdu.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Tunus ile Savunma Sanayii İş birliği Toplantımızı video konferans yoluyla gerçekleştirdik. Savunma sanayiimiz yılın son günlerinde Tunus’a önemli ihracatlar gerçekleştirdi. Başkanlığımız koordinasyonunda 5 firmamız toplam 150 Milyon dolar tutarında ihracata imza attı.” ifadelerini kullandı.

Çeşitli firmaların anlaşma kapsamında olduğunu belirten Demir, paylaşımına, “TUSAŞ’ın ANKA-S İHA’ları, BMC’nin Kirpi ve Nurol Makina’nın Ejder Yalçın zırhlı araçları, Katmerciler’nin tanker ve tank taşıyıcı gibi çeşitli araçları, ASELSAN'ın elektro-optik sistemleri Tunus güvenlik güçlerinin hizmetinde olacak.” ifadelerini de ekledi.

Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türk savunma sanayiinin, son dönemde maruz kalınan yaptırımlara; ihracatla ve yerli üretime yapmış olduğu yatırımla cevap veriyor olması, savunma sanayii takipçilerinin takdirini kazandı.