Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeni nesil vurucu gücü: BOYGA

Mehmetçiğe sahada büyük avantaj sağlayacak yeni bir çözüm daha envantere kazandırıldı.

STM tarafından yüksek yerlilik oranı ve milli imkanlarla geliştirilen, 81 mm mühimmat bırakabilen İnsansız Hava Aracı BOYGA kabul testlerini tamamladı ve güvenlik güçlerine teslim edildi.

Teslimat bilgisi Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

İsmail Demir’in resmi Twitter hesabından yaptığı videolu paylaşımda;

“Mehmetçiğe sahada büyük avantaj sağlayacak bir kabiliyeti daha envantere kazandırdık.

Milli imkanlarla geliştirdiğimiz 81 mm mühimmat bırakabilen İHA BOYGA kabul testlerini başarıyla tamamladı ve güvenlik güçlerimize teslim edildi. Hayırlı olsun.” ifadelerine yer verildi.

81 mm havan mühimmatını geliştirilmiş balistik kestirim algoritması sayesinde hedef üzerine bırakabilen BOYGA’ya mühimmat sistemi entegrasyonu MKE iş birliğinde gerçekleştirildi.

81 mm havan mühimmatı, BOYGA hava aracı salan mekanizmasına göre uyumlandı.

BOYGA hava aracı, Yer Kontrol İstasyonu vasıtasıyla planlanan görev dâhilinde 81 mm havan mühimmatını geliştirilmiş balistik kestirim algoritması sayesinde hedef üzerine bırakabiliyor.

Mühimmatsız ağırlığı 13.5 kilogram olan BOYGA; 15.6 kilogram azami kalkış ağırlığına, 1 adet 81mm havan ile 35 dakika havada kalış süresine, 1.500 metre (AGL) azami uçuş irtifasına ve 20 m/s seyrüsefer hızına sahip.

2 Eksen gimbale sahip olan BOYGA, HD 720P çözünürlükte ve 10x optik yakınlaştırma yeteneğine sahip bir kamera sistemi ile donatıldı.

C Bant datalink üzerinden 8 kilometre kontrol menzili bulunan BOYGA, 10.1 inç dokunmatik ekran üzerine inşa edilen yer kontrol istasyonundan kontrol ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.