Türkiye arabuluculuğunda tarihi toplantı

24 Şubat’tan bu yana tüm hızıyla devam eden Rusya-Ukrayna savaşında, en üst düzel müzakere Türkiye’nin arabuluculuğunda gerçekleşti.

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden çatışmaların durması için elinden geleni yapan Türkiye, şu ana kadar gerçekleştirilen en üst düzey görüşmeye de ev sahipliği yaptı.

Antalya Diplomasi Forumu kapsamında gerçekleşen görüşmede Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba hazır bulundu.

Bakanları bir araya getiren ve görüşmeyi sağlayan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise arabulucu rolünü üstlendi.

Bakan Çavuşoğlu savaşta olan iki ülkenin dışişleri bakanlarını bir araya getirerek savaşın durdurulması ve sükunetin sağlanması için en net adımı atan isim konumuna geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplantının ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Barışa ihtiyacın en fazla olduğu bu zamanda, Antalya Diplomasi Forumu marjında Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarım Lavrov ve Kuleba’yla üçlü formatta görüştük. Temennimiz bölgemizde barışın yeniden tesis edilmesi.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu mesajında Rusya ile Ukrayna arasında diplomasinin işletilmesi için çabalarını sürdüreceklerini vurguladı.

ABD ile NATO’dan güvenlik garantileri alamadığını gerekçe gösteren Rusya, Ukrayna’nın ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu ve “soykırım suçu işlediğini” iddia etmiş, ardından 24 Şubat’ta Ukrayna topraklarına kapsamlı askeri saldırılar başlatmıştı.

Devam eden saldırılar nedeniyle yaklaşık 2 milyon vatandaşın komşu ülkelere göç ettiği Ukrayna’da sivillerin kaçışı sürüyor.

Rusya-Ukrayna savaşının durdurulması amacıyla taraflar Belarus’ta 3 tur müzakere yapmış ancak anlaşmazlıklar devam etmişti.

Son görüşmede sivillerin tahliyesi için geçici ateşkes kararı alınmıştı.

Türkiye, gerek savaşın öncesinde gerek saldırıların başlamasının ardından taraflar arasında diyalog yoluyla çözüme varılması için arabuluculuk önerilerinde bulunmuştu.

Bu girişimler kapsamında iki ülke, dışişleri bakanlarının Türkiye’nin arabuluculuğunda Antalya Diplomasi Forumu’nda bir araya gelmesini kabul etmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.