Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Verimlilik ve Teknoloji Fuarı V-Talks etkinliği kapsamında düzenlenen "2023 Sonrası Savunma ve Uzay Teknolojileri" oturumunun açılış konuşmasında açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin bir uzay yolu haritası belirlediğine dikkat çeken SSB Başkanı Demir, uzay konusunda gündeme gelen ilk kavramların uydular olduğunu söyledi.

Uzay alanında yürütülen çalışmaların artarak devam edeceğini vurgulayan İsmail Demir, "İnşallah kendi özgün haberleşme ve gözlem uydularımızın uzayda olduğu, kendi fırlatma sistemlerimizle uzaya gidebildiğimiz, uzay yolculuğu yapabilecek çeşitli modüllerimizin olduğu bir dünyaya doğru adım adım yürüyeceğiz." ifadelerini kullandı.

SSB Başkanı Demir, haberleşme ve gözlem uydularının yabancı iş birlikleriyle yapıldığına dikkat çekerek, "Bugün artık uzaya erişecek roketlerimiz var diyebiliyoruz. Genelde uzay çalışmaları bilimsel, barışçıl ve sivil amaçlarla yönetilen konular. Bütün bu çalışmalar, savunma alanına da katkıda bulunur." dedi

HAVELSAN'ın prestiji "Boeing B737MAX simülatörü" ile zirvelere uçtu HAVELSAN'ın prestiji "Boeing B737MAX simülatörü" ile zirvelere uçtu

"Roketsan uzaya erişti"

Türk firmalarının uzay çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Demir, "ROKETSAN katı yakıt roket motorlarıyla uzaya erişti. Artık sistemlerimizi gönderebiliyoruz. Uzayda yönlendirme yapabiliyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin 2023 sonrasında da uzay yolculuğunun artarak devam edeceğini belirten SSB Başkanı Demir, "İnşallah kendi özgün haberleşme ve gözlem uydularımızın uzayda olduğu, kendi fırlatma sistemlerimizle uzaya gidebildiğimiz, uzay yolculuğu yapabilecek çeşitli modüllerimizin olduğu bir dünyaya doğru adım adım yürüyeceğiz. Savunma sanayisinde oluşturulan kabiliyet ve teknolojiler bu yolculuğun temel teknoloji alanlarını teşkil edecek." açıklamalarında bulundu.

SSB Başkanı İsmail Demir konuşmasının tamamlamasının ardından fuar alanını gezerek katılımcı firmaların standlarını ziyaret etti.