Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen ve FPV Drone pilotlarının Türkiye’nin tarihî, doğal ve kültürel güzelliklerini görüntüledikleri “Türkiye Drone Festivali”nin halk oylaması bugün başladı.

Alanında profesyonel ve dünyaca tanınmış FPV Drone Pilotlarının “Tarih, İnanç, Su ve Sağlık” kategorilerinde Türkiye’nin toplam 12 şehrinde yaptığı drone çekimleri tamamladı.

Türkiye’yi en iyi tanıtan FPV Drone performansının ve kategorinin birincilerinin halk oylamasıyla belirleneceği Türkiye Drone Festivali’nde, 25 Aralık'a kadar sürecek oylama süreci bugün itibarıyla başladı.

Festival kapsamında 12 profesyonel FPV Drone pilotunun İstanbul, İzmir, Antalya, Adıyaman, Denizli, Hatay, Mardin, Muğla, Nevşehir, Sivas, Şanlıurfa, Van’da Türkiye'nin tarihî, kültürel ve doğal güzelliklerini değişik açı ve perspektiflerle çektikleri görüntüler vatandaşların beğenisine sunuldu.

BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı

İngiltere'den Luke Bannister, ABD'den Ian Rinefort ve Reme Raul Morales, Fransa'dan Colas Feuillie, Antoine Gaetano ve Vladimir Metivier, İsviçre'den Ivan Surikov, İspanya'dan Sergi Hernandez Lopez, Türkiye'den Oğuz Albayrak, Cumhur Büyüktaş, Berkay Efe ve Burak Altıparmak’tan oluşan drone pilotlarının görüntüleri, turkdronefest.com adresinden izlenerek, oylanabilecek.

Vatandaşlar 25 Aralık tarihine kadar oylarıyla Türkiye’nin havadan çekilmiş en iyi görüntüsünü belirleyebilecek.

"Yarışma Türkiye'nin tanıtımına önemli katkı sağlayacak"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, festival ile ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'nin önemli değerlerinin yerli ve yabancı tanınmış FPV Drone pilotlarıyla ilk kez görüntülendiğini belirterek, “Türkiye’nin tarihî, kültürel ve doğal güzelliklerinin havadan görüntülenerek, sergilendiği bu yarışma ülkemizin tanıtımına, turizmine önemli katkı sağlayacak.” dedi.

Drone'ların Türkiye adına yükseldiği bu değerli yarışma konseptini her yıl tekrarlayarak, Türkiye'yi farkı persfektiflerden tanıtmayı amaçladıklarını ifade eden Altun, “Dünyada oldukça güncel olan FPV Drone'lar, şehirlerin ve ülkenin tanıtımında izleyiciye daha gerçekçi ve sürükleyici enstantaneler sunuyor. Bizler de 12 şehrimizde “tarih, inanç, su ve sağlık” kategorilerinde önemli değerlerimizi tanıtan bir yarışma hazırladık. Projemizde yer alan yerli ve yabancı FPV Drone pilotlarına şimdiden başarılar diliyorum. Tüm vatandaşlarımızı, ülkemizin eşsiz güzelliklerinin havadan görüntülendiği yarışma için 25 Aralık’a kadar oylamaya bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye Drone Festivali’nin başladığını resmî Twitter heabı üzerinden “FPV Drone pilotları; Türkiye’nin tarihî, doğal ve kültürel güzelliklerini görüntüledi, şampiyonluk için yarışıyor. 25 Aralık’a kadar sürecek oylamaya katılabilir, şampiyonu oylarınızla seçebilirsiniz.” ifadeleriyle duyurdu.