Türkiye ve Ukrayna arasında yeni bir iş birliği kapıda

Türk yetkililer ve analistler, Türkiye ve Ukrayna arasında her geçen gün artmaya devam eden motor teknolojisi iş birliği, uçak üretimi ve teknoloji transferini içeren daha uzun vadeli bir anlaşmaya dönüşebileceği konusunda aynı fikirdeler.

Merkezi İstanbul’da bulunan C4Defence’in savunma uzmanı Özgür Ekşi, Ukrayna’nın motor teknolojisini paylaşmaya istekli olduğu sürece Türkiye ile motor iş birliğinin ilerleyeceğini düşünüyor. Ekşi verdiği röportajda, ‘‘Türkiye çeşitli hava platformları için kendi motorunu geliştirmek istiyor ve gelecekte geliştirmeyi planlıyor. Teknoloji transferinin anahtarı Ankara ile iş birliği yapmaktır.’’ dedi.

Ukraynalı motor üreticisi SE Ivchenko-Progress, Türkiye’nin yeni yerli Gezgin seyir füzesine güç sağlamak için AI-35 motorunu üretiyor. Ukrayna medyasına göre, SE Ivchenko-Progress’in 12 adet sipariş verilen AI-35 motorunun ilk partisini ürettiği belirtildi.

Ukrayna’nın savunma devi Ukroboronproom’un bir yan kuruluşu olan SE Ivchenko-Progress, 100’den fazla ülkede 66 tip uçak için güç sağlayan motorlar tasarlıyor ve üretiyor. AI-35 motor ailesi, yüksek hızlı insansız uçak sistemlerine ve gelişmiş seyir füzelerine güç sağlamak üzere üretildi.

Analistler, Gezgin seyir füzesini Amerikan üretimi Tomahawk’a rakip olarak görüyorlar. Gezgin seyir füzesi, deniz platformları için uzun menzilli saldırı yeteneklerini geliştirmek üzere tasarlanmıştır. Füzenin yaklaşık 1000 km menzile sahip olduğu düşünülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.