Türkiye ve Ukrayna’dan motor anlaşması

Ukrayna, Türkiye’nin üreteceği seyir füzesi için gelişmiş füze motorları tedarik edecek. ProZorro kamu ihale platformundan alıntı yapan Defence Express haber ajansı, SE Ivchenko-Progress’in yeni Türk seyir füzelerine entegre edilecek yeni AI-35 turbojet motorları yapımında kullanılacak son teknoloji uçak motoru parçalarının alınması için birkaç sözleşme imzaladığını bildirdi.

SE Ivchenko-Progress, yüksek hızlı insansız uçak sistemlerine ve gelişmiş seyir füzelerine güç sağlamak için AI-35 motor ailesini tasarladı. Defence Express’e göre, AI-35 motorları, yeni seyir füzelerinin yapımında kullanılmak üzere Türkiye’ye teslim edilecek.

Duyuru, geçen yıl Aralık ayında Ukrayna eski Ekonomi, Ticaret ve Tarım Bakanı Tymofiy Milonavon’un şirkete yaptığı ziyaret sırasında, SE Ivchenko-Progress müdürü Igor Kravchenko tarafından yapıldı. Kravchenko, yeni projelerin sunumu esnasında yaptığı açıklamada, ‘‘Türkiye’nin yeni seyir füzesi için AI-35 üretiyoruz. Şu anda bu motor için yaptığımız bir anlaşma var’’ dedi.

Türkiye, şu anda Gezgin programı kapsamında yeni bir seyir füzesi geliştiriyor. Yeni füzelerin ABD yapımı Tomahawk’a benzer olacağını ve modüler bir tasarıma sahip olacağı bildirildi.

Gezgin projesi, deniz platformları için konvansiyonel uzun menzilli vuruş kabiliyetlerini geliştirmek üzere tasarlandı. Bu yeni füzenin yaklaşık 1000 km menzil kabiliyetine sahip olduğu düşünülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.