Türk savunma sanayii, geliştirdiği zırhlı araç teknolojilerini dünyanın farklı coğrafyalarına tedarik etmeye devam ediyor.

Türkiye'nin öncü zırhlı araç üreticilerinden Otokar, Ekvador Silahlı Kuvvetleri ile yapılan anlaşma kapsamında ürettiği 20 adet Cobra II Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı (TTZA) teslim etti.

Ekvador Ordusu, deniz yoluyla teslim aldığı Cobra II TTZA'ları organize suçların önlenmesine yönelik faaliyetlerde aktif bir şekilde kullanacak.

Yapılan Cobra II teslimatı ile ilgili konuşan Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, "Ekvador Silahlı Kuvvetleri için 20 adet Cobra II zırhlı araç Türkiye’den geldi. Organize suçla mücadelemize ve Ekvadorluların güvenliğine katkıda bulunan eylemler." diyerek konuştu.

Teslim aldığı zırhlı araçlarla ilgili açıklama yapan Ekvador Silahlı Kuvvetleri ise, "Ekvador Silahlı Kuvvetleri, terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suç gruplarına özel önem verilerek tehditlere karşı operasyonel yeteneklerini artıracak yeni bir malzeme temini kapsamında Türkiye'den 20 taktik araç teslim aldı." ifadelerini kullandı.

Ekvador Cobra II

Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı

Cobra II Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA)

COBRA II 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç müttefik ülke ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ileriye dönük gereksinimleri doğrultusunda geliştirilen üstün teknik ve taktik özelliklere sahip modüler bir platform.

Üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra, COBRA II; arttırılmış balistik ve mayın koruması, geniş iç hacim, yüksek taşıma kapasitesi sunuyor. COBRA II geniş silah entegrasyon ve görev donanım ekipman opsiyonları sayesinde sınır koruma, iç güvenlik ve barış koruma harekatları da dahil bir çok görevde yer alabiliyor.

COBRA II modüler yapısı sayesinde; personel taşıyıcı, silah platformu, KBRN keşif, kara gözetleme radar, iç güvenlik, ambulans ve komuta kontrol araç konfigurasyonlarına ihtiyaç duyulan farklı görevlere uyarlanabiliyor.