Türkiye'nin Azerbaycan'da askerî üs kuracağı ihtimali Rusya'yı bir dizi önlemler almaya sevketti.

MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı

Kremlin'den yapılan açıklamada Türkiye'nin Azerbaycan'da askeri üs kuracağı ihtimaline karşı Rusya'nın ulusal güvenlik önlemleri alabileceğini ifade etti.

Sputnik'in haberine göre, günlük basın toplantısı düzenleyen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'a Kremlin'in Azerbaycan'da Türk askeri üsleri kurulabileceğine dair haberleri takip edip etmediği, Ankara'nın bu yönde bir karar almasının Kremlin için 'kırmızı çizgi' olup olmadığı soruldu. Peskov yaptığı açıklamada; Rusya'nın Türkiye'nin Azerbaycan'da bir askeri üs kurması ihtimaline büyük önem verdiğini, Rusya sınırları yakınında NATO ülkelerinin askeri altyapısının kurulmasının Moskova'nın özel önem göstermesi ve ulusal güvenliği sağlayacak adımlar atması için gerekçe teşkil edeceğini dile getirdi.

"Her adım Kafkasya'ya istikrar kazandırmalı"

Moskova'nın hem Bakü hem Ankara hem de Erivan ile dirsek teması halinde olduğunu söyleyen Peskov, "Atılacak her adım, Kafkasya'daki duruma daha fazla istikrar kazandırmaya, altyapıyı, ulaşım ağını geliştirmeye, genel olarak durumu düzeltmeye katkı sunmalı ve gerilimin tırmanmasının gerekçesi olabilecek unsurları içermemelidir." ifadelerine yer verdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Azerbaycan'da Türk askeri üsleri kurulabileceğine dair haberler hakkında "Söylentileri yorumlamıyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti sonrası gazetecilerle yaptığı sohbette İlham Aliyev'le imzaladıkları Şuşa Beyannamesi'nin askeri üssü kapsayıp kapsamadığı sorusu karşısında "Şimdi bu, açıkladığımız maddelerin dışında değil. Burada daha sonra gelişme, genişleme olabilir. Şimdilik burada daha çok, özellikle bu sınır boylarının garanti altına alınması, teminat altına alınması asıl olandır. Burada özellikle sayın İlham Aliyev’in Putin ile yapacağı ara görüşmeler bu işi farklı bir şekilde geliştirebilir. Bizim yapacağımız görüşmeler bu işi farklı şekilde geliştirebilir." demişti.