7 Eylül 2007 yılında Savunma Sanayi Başkanlığı ile imzalanan sözleşme çerçevesinde TUSAŞ Ana Yüklenici olarak platform geliştirme, sistem entegrasyonu, test ve doğrulama, seri üretim ve ömür devri lojistik desteği sorumluluğunu üstlendi.

2008 yılında yürürlüğe giren sözleşme sonrasında ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirilen helikopterin yaklaşık %95'lik ilk kısmı, yerli olanaklarla Türkiye'de üretildi. Tüm görev teçhizatı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın istek ve tecrübelerine en uygun biçimde tasarlandı.

İsrail’in savaş sonrası Gazze planı İsrail’in savaş sonrası Gazze planı

T-129 ATAK helikopterinin ilk teslimatı 22 Nisan 2014 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yapıldı.

Ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevleri için optimize edilmiş olan T-129 ATAK helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla millî imkan ve kabiliyetler doğrultusunda geliştirildi.

Teslim edilen helikopterler gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapıyor.

İlk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirmiş, test ve kalifikasyon süreçlerinin ardından ilk teslimat 22 Nisan 2014 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığına yapıldı.

Şu anda Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne toplam 73 helikopter teslimatı gerçekleştirildi.

ATAK Programı kapsamında, Türk Kara Kuvvetleri’ne 91 adet, İçişleri Bakanlığı’na 27 adet, Pakistan Kara Kuvvetleri’ne 30 adet, Filipinler Hava Kuvvetleri’ne 6 adet T129 ATAK helikopteri teslim edilecek.

Nijerya, T129 ATAK helikopterinin finansmanını onayladı

Nijerya Cumhurbaşkanı Buhari tarafından sunulan 2023 bütçe teklifine göre alınacak T129 helikopterleri için ek ödeme yapılacak.

Nijerya Cumhurbaşkanı Buhari tarafından sunulan 2023 bütçe teklifinde, Nijerya Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları kapsamında alınacak olan 6 adet T129 taarruz helikopteri için ek ödeme yapılacak.

Nijerya Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları kapsamında İtalyan yapımları Agusta Westland AW109 genel maksat helikopteri ve Alenia Aermacchi M-346 Master hafif saldırı uçağı ile Rus yapımı Mil Mi-24 saldırı helikopteri de tedarik ediliyor.

Ekim 2021’de Türkiye ile Nijerya arasında yapılan Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nijerya ziyareti esnasında imzalandı. Yapılan anlaşmaya göre Türkiye, Nijerya’ya 6 adet T129 ATAK helikopteri ihraç edecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Filipinler’den sonra yakın zamanda Nijerya’ya T129 Atak taarruz helikopteri ihracatı gerçekleştirileceğini söylemişti. Nijerya’ya da altı adet T129 ATAK ihracatı gerçekleştirileceği ifade ediliyor.