TUSAŞ ile SUPARCO arasında uzay iş birliği

Savunma alanında adından sıkça söz ettiren TUSAŞ, uzay alanında da ismini dünyaya duyuruyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), Pakistan Uzay ve Üst Araştırma Komisyonu (SUPARCO) ile uydu projeleri geliştirmek için iş birliğine imza attı.

Anlaşma kapsamında TUSAŞ ile SUPARCO, elektrikli haberleşme uyduları ve diğer uzay projelerine yönelik ortak çalışmalar gerçekleştirecek.

TUSAŞ, imzalanan uzay iş birliğini resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu.

TUSAŞ tarafından yapılan paylaşımda, “Pakistan Uzay ve Üst Araştırma Komisyonu (SUPARCO) ile uydu projeleri geliştirmek için iş birliğine imza attık. Anlaşma kapsamında elektrikli haberleşme uyduları ve diğer uzay projelerine yönelik ortak çalışmalar gerçekleştireceğiz. İki ülke için hayırlı olmasını dileriz.” ifadelerine yer verildi.

TUSAŞ’ın uzay faaliyetleri

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), savunma sanayiinin yanı sıra uzay sistemleri alanında adından söz ettirmeye başladı. 

Uydu teknolojilerine ciddi derecede yatırım yapan TUSAŞ, Yer Gözlem ve Keşif Uyduları GÖKTÜRK uydu ailesi, Haberleşme Uyduları projelerinde ciddi rol oynuyor.

Yerli projelerin yanı sıra TUSAŞ, yabancı ülkelerle ciddi iş birliklerine gidiyor. Bu kapsamda TUSAŞ, Arjantin merkezli INVAP ortaklığında Ankara’da kurulan GSATCOM şirketi ile Arjantin’e Yüksek Çıkış Gücüne Sahip HTS Haberleşme Uydusu teknolojileri ihraç edecek.

Buna ek olarak TUSAŞ, El Salvador ile uydu alanında iş birliğine imza attı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.