TUSAŞ'ın projeleri için kritik öneme sahip binalar, düzenlenen tören ile hizmete girdi.

Belçika İHA’lara karşı av tüfeği geliştiriyor Belçika İHA’lara karşı av tüfeği geliştiriyor

Tören ile beraber TUSAŞ’ın Ankara, Kahramankazan’daki ana yerleşkesinde, Milli Muharip Uçak (MMU) Mühendislik Binası, Kompozit Üretim Binası ve Yardımcı Tesisler, Uzay Sistemleri Mühendislik (USM) Merkezi ile Fabrika Seviyesi Komponent Bakım Onarım Kontrol Merkezi’nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki üst düzey heyetin huzurunda açıldı.

Tören sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Savunma Sanayii'nin geçmişten günüme geldiği boyutu ele alarak önemli vurgularda bulundu. Erdoğan, ''Asırlar boyunca dünyaya top, tüfek, gemi başta olmak üzere pek çok ürün ihracatı yapan Osmanlı'nın 18. yüzyıldan sonra bu alandaki öncülüğünü yitirmeye başladığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhuriyetin ilk yıllarında Gazi Mustafa Kemal'in liderliğinde başlatılan kalkınma hamlesinde savunma sanayimiz özel bir yere sahiptir. Bu dönemde Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ, Şakir Zümre, Nuri Killigil gibi müteşebbislerin çabalarının maalesef iç ve dış engellemeler sebebiyle akamete uğradığını görüyoruz" dedi.

Kıbrıs Barış Harekâtı döneminde önce tehditle başlayan, ardından ambargo ile devam eden gelişmelerin, kendi kendine yeten bir savunma sanayine olan ihtiyacı bir kez daha ortaya koyduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Halkımızın destek ve teveccühleriyle kurulmuş olan Silahlı Kuvvetlerimizi Güçlendirme Vakıfları eliyle hayata geçen ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN, ROKETSAN gibi kurumlar bu sürecin ürünleridir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihracına başlanan ATAK taarruz helikopterinin bir üst versiyonu Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri projesinin devam ettiğini belirterek, "Tamamen kendi mühendis ve teknisyenlerimizin alın teri ve akıl teri bu ürünlerle, ilk özgün helikopterimiz Gökbey'i bu sene teslim etmeye başlıyoruz. Anka'nın daha üst modeli Aksungur silahlı insansız hava araçlarımız göklerdeki yerini aldı. Bayraktar TB2 ve Akıncı TİHA'larla beraber silahlı insansız hava araçları alanında hem ürün zenginliğimiz artıyor hem de dünyadaki yerimiz güçleniyor. TUSAŞ'tan en büyük beklentimiz ise uçak teknolojisinde bizi dünyayla rekabet edebilir bir seviyeye çıkarmasıdır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Twitter hesabından MMU ile ilgili olarak, ''Bugün, Millî Muharip Uçak Projemizin kalbi olacak Mühendislik Merkezimizin açılışını gerçekleştirdik. Uçağımızı inşallah 2023 yılında hangardan çıkarıp bütün dünyaya göstereceğiz.'' ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ise konuyla ilgili olarak, ''Ülkemizin en kritik projelerinden biri olan Milli Muharip Uçak'ın Mühendislik Merkezi'nde 2.300 kişi çalışacak. Mühendislerimizin ihtiyaçlarına göre inşa edilen bina, 65 bin metre kare alana sahip ve içerisinde spor merkezi, yemekhane ve otonom kütüphane yer alıyor.'' dedi.