UAEK: Kuzey Kore nükleer reaktörü tekrar çalıştırdı

Kuzey Kore dünyayı tedirgin edecek bir hamlede daha bulundu.

WebTekno’nun haberine göre, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Kuzey Kore’nin nükleer silah geliştirmek için nükleer reaktörü aktif hale getirdiğini duyurdu.

2018 yılından beri kapalı durumda olan Yongbyon Nükleer Reaktörü, verilen bir karar üzerine tekrardan çalıştırılmaya başlandı. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) verdiği detaylar arasında Kuzey Kore’nin yeni silahlar üzerinde çalışıyor olma ihtimali dikkat çekiyor.

Kuzey Kore tarafından reaktörün tekrardan çalıştırılmasına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken uluslararası arenadan tepkiler gelmeye başladı. BM’nin kararlarına aykırı olan Kuzey Kore’nin bu adımı ABD’yi tedirgin etti. ABD’li bir yetkili yaptığı açıklama ile “Yaşanan gelişmeler Kuzey Kore’yi nükleerden arındırmak için diyalog ve diplomasiye acilen ihtiyaç olduğunu gösteriyor.” ifadelerine yer verdi.

UAEK: Kuzey Kore, nükleer silah geliştiriyor olabilir

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından yapılan açıklamalarda, nükleer reaktörün çalıştırılması çalışmalarının temmuz ayı başı itibarıyla başlatıldığı belirtildi. Tesiste soğutucu suyun tahliyesi gibi hareketlilikleri tespit eden yetkililer, laboratuvarlarda plütonyum ayrıldığını aktardı. Kuzey Kore’nin bu adımlarından rahatsızlık duyan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Kuzey Kore’nin bu adımla nükleer silah yelpazesini genişletebileceğini kaydetti. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.