Ücretsiz VPN kullanımı gizliliği tehdit ediyor

ABD hükümeti TikTok ve WeChat uygulamalarına yasak getirdikten sonra, ABD’de VPN talepleri arttı. İnternette ücretsiz olarak hizmet veren pek çok VPN hizmeti var. Ancak ücretsiz VPN’lerin güvenilirliği ciddi bir sorun olarak görülüyor.

Veriler kötü niyetlere alet edilebilir

TechCrunch’ın haberine göre, internet sağlayıcıları kişilerin tarama geçmişini satabilir, hükümetler gözetleme yapabilir veya teknoloji devleri verileri toplayıp çıkarları için kullanabilir. VPN’lere yönelim gözetlenmekten ve casuslardan korunmak amacıyla gerçekleşse de aslında hiç de güvenilir olmadığı savunuluyor. VPN’ler, erişim sorunlarını çözmek için kullanıldığında büyük gizlilik riskleri ortaya çıkabiliyor.

Teknolojik cihazlarla internete erişim için kullanılan, kullanıcı talebi-servis sağlayıcısı döngüsü yönetimler tarafından verilen erişim yasaklarıyla kısıtlanabiliyor. VPN (Virtual Private Network) veya sanal özel ağ hizmetleri, erişim yasaklarının ardından servis sağlayıcılar tarafından engellenen sitelere girebilmek için kullanılıyor.

VPN’ler pek çok alanda kullanılıyor

VPN’ler ilk etapta uzaktan (ev veya iş seyahati gibi) işini yapan çalışanların, çalıştıkları kurumun ağlarına sanal olarak bağlanabilmeleri için tasarlandı. Ancak ilerleyen zamanlarda kullanım alanı genişledi.

Kişiler VPN kullandıkları takdirde, servis sağlayıcısına gönderilen talep, VPN hizmeti alınan sunuculara gönderiliyor. Erişim problemi yaşamadan internette gezinmek mümkün oluyor. VPN’ler yalnızca yasakları aşmak için kullanılmaz. İnternette dolaşırken çok fazla iz bırakmak istememek de VPN kullanmak için bir sebeptir. Çünkü VPN sunucu kullanan biri, kendi IP adresi yerine sunucu tarafından verilen bir anonim IP hesabı ile erişimi gerçekleştirir. Siyasal arenada da aktivistler ve muhalifler, ülkelerindeki sansür sistemlerini aşmak için VPN kullanır.

Zannedilenin aksine gizlilik sağlanmıyor

VPN kullanarak internet trafiği şifreli olarak gerçekleştirilir. Kullanıcının hangi sitelere girdiğinin ve hangi uygulamaları kullandığının, internetteki başka biri tarafından görülmesini zorlaştırılır. Ancak tabiatı gereği VPN’ler gizliliği koruyamaz veya tam olarak anonimlik sağlayamaz. Ücretsiz VPN ile kullanıcı yalnızca kendi internet sağlayıcısından, VPN sunucusunun sistemlerine yönlendirilir. Uzmanlar, gizliliği bir ücretsiz VPN sağlayıcısına teslim etmenin asla güvenli olmadığını savunuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.