Ukrayna, HIMARS füze sistemi için roket bekliyor

Rusya-Ukrayna savaşı Ukrayna topraklarının tamamında tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Ukrayna ordusu ise tüm gücüyle direnmeyi ve Rus tarafına ağır kayıplar yaşatmayı sürdürüyor. Rusya ise Ukrayna’nın direnişine kayıtsız kalmıyor ve tüm gücüyle saldırılarına devam ediyor.

Aylar önce başlayan savaşın yönü ise tekrar Donetsk cephesine dönmüş durumda.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Lısıçansk şehrinin düştüğünü açıklamasının ardından Rusya Luhansk bölgesinin tamamına egemenlik sağlamış oldu ve Rusya’nın batıya doğru ilerlemesi kolaylaştı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Luhansk Halk Cumhuriyeti birlikleriyle beraber Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk bölgesinde bulunan Lısıçansk şehrini ele geçirdiklerini duyurmuştu.

Rusya’nın Ukrayna’nın Doğusundaki Luhansk bölgesini ele geçirmesinin üzerine Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Batı’dan menzili 300 kilometreye kadar ulaşan HIMARS Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemleri için roket desteği beklediklerini açıkladı.

Reznikov, yaptığı açıklamada, Batılı ortakların Ukrayna’ya 300 kilometre mesafedeki hedefleri vurabilen HIMARS füze sistemleri için roket sağlayacağından emin olduğunu ifade ederek “Bence bu, adım adım bir hareket. Bu silahları mükemmel bir şekilde kullanabileceğimizi ve hedefleri isabetli şekilde vurabileceğimizi kanıtlıyoruz ve daha uzun menzilli daha fazla silah alabileceğiz.” dedi.

HIMARS’ı hedeflere isabet etmesi ve uzun menzilli olmasından dolayı öven Reznikov, bu silahların Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Donbas’taki zayiatını azaltmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Reznikov, Ukrayna kuvvetlerinin herhangi bir karşı saldırı girişimi için daha fazla roket ve top sistemlerine ihtiyaç duyduğunu belirterek “Bu yılın sonunda, savaş alanında Ukrayna lehine büyük değişiklikler olacak. Umarım bu yıl karşı saldırı düzenleyeceğiz ve bu başarılı olur.” diye konuştu.

ABD’nin gönderdiği Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemleri (HIMARS) geçen ay Ukrayna’ya ulaşmıştı.

Orta menzilli güdümlü roket sistemi HIMARS’nin, Rus ordusunu savaşta önemli ölçüde yıpratabileceği ve ilerleyişini yavaşlatabileceği ifade ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.