Ukrayna HIMARS’ları Ruslar tarafından vuruluyor

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Batılı ülkeler Ukrayna’ya silah, mühimmat ve doktrinel destek sağlıyor.

Taktik muharebe için gerekli tüm teçhizatı Ukrayna ordusunun hizmetine sunan Batılı ülkeler, Ukrayna’nın direnişinde önemli rol oynadı.

Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA’lar muharebe sahasının en önemli oyun değiştirici unsuru olurken, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya gönderdiği hava savunma sistemleri ve roket sistemleri de savaşta etkinliğini hissettirdi.

Yeni nesil sistemlerle Rusya’nın karşısına çıkan Ukrayna ordusu, birçok cephede beklenenin aksine önemli zaferler kazandı.

Ukrayna’nın bu direnişi ve aldığı silah ve mühimmat desteği de Rusya’nın saldırılarının yönünü şiddetini değiştirdi.

Savaşın ilk günlerinde yoğun hava bombardımanı ile Ukrayna sahasında başarı kazanmaya çalışan Rusya, şu anda Ukrayna’nın silah sistemlerini direkt olarak hedef alıyor ve bu şekilde Ukrayna’yı zayıflatmaya çalışıyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, askeri yetkililerle yaptığı toplantıda, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşa dair açıklamalarda bulundu.

Batılı ülkelerin Ukrayna’ya silah gönderdiğine dikkati çeken Şoygu, “Batılı silahların Ukrayna’ya kontrolsüz sevkiyatı, bölgenin güvenliğini ciddi şekilde tehdit ediyor.” dedi.

Şoygu, Rus ordusunun Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait askeri unsurlara yönelik saldırılara devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Bu saldırılar sonucu ABD yapımı 33 M-777 obüs sistemi, 5 Harpoon gemisavar füze sistemi, 6 HIMARS topçu roket sistemi ve 200’den fazla HIMARS füzesi imha edildi. Ukrayna ordusu, son 2 hafta içinde 396 NLAW ve Javelin tanksavar sistemi, 125 Stinger taşınabilir hava savunma sistemini kaybetti.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.