Ukrayna ilk Neptün kıyı savunma sistemini teslim aldı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/6yntESvelzoHyz5wHATTu2″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Ukrayna Donanması, uzun süredir geliştirme çalışmaları devam eden kıyı savunma sisteminin ilk partisini teslim aldı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada, yerli imkanlarla geliştirilen ve üretilen RK-360MT “Neptün” kıyı savunma sisteminin, gerçekleştirilen törenle Ukrayna Donanması’na teslim edildiği ifade edildi.

10 yıldan fazla bir süredir çalışmaları süren Neptün kıyı savunma sisteminin, Karadeniz ve Azak kıyılarının korunmasında Ukrayna Donanması için önemli bir mihenk taşı olduğu ifade ediliyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı ve Ukroboronprom öncülüğünde Kiev merkezli KB Luch tasarım bürosu tarafından geliştirilen RK-360MT Neptün, mobil bir kıyı savunma sistemi olarak biliniyor.

R-360 gemisavar seyir füzesiyle, her türlü hava koşulunda 280 km menzil içerisindeki hedefleri vurma kabiliyetine sahip olan Neptün kıyı savunma sistemi, kıyı hattından 25 km’ye kadar konuşlandırılıp 15 dakika içerisinde atış gerçekleştirebilmesiyle öne çıkıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.