Ukrayna Ordusu ‘Bayraktar TB2’ satın almak istiyor

Ukrayna Ordusu 48 adet Bayraktar TB2 almak istiyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Baykar Savunma’dan 48 adet ilave Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı SİHA tedarik etmeyi amaçlıyor. Geçtiğimiz yıllarda Ukrayna devletine bağlı savunma ihracatı ajansı UkrSpetsExport aracılığı ile Baykar Savunma’dan 6 adet Bayraktar TB2 SİHA tedarik eden Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, bu SİHA’lar ile kısa süre önce bir dizi tatbikat da icra etti. Muharebe sahasındaki Rus ana muharebe tanklarına AMT karşı Roketsan MAM-L mühimmatlarıyla teçhiz edilen Bayraktar TB2 SİHA’ları kullanmayı amaçlayan Ukrayna Ordusu, 48 adet Bayraktar TB2 SİHA daha tedarik etmeyi amaçlıyor.

UkrSpetsExport’un başındaki isim Vadym Nozdrya, “Ukrayna, Savunma Bakanlığı’nın Silahlı Kuvvetlerde hizmete sokmayı planladığı 48 dron almayı planlıyor” dedi.

Ayrıca Ukrayna, söz konusu İHA’ları yerli imkanlarla üretmeyi amaçlıyor. Nozdrya, “Bu ortak bir üretimdir, Ukrayna topraklarında büyük ölçekli bir montajdır ve bu durumda her bir kompleksin maliyeti %35 oranında azalacaktır.” dedi.  Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), uzun yıllardır Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılıyor. Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L ve MAM-C mühimmatlarıyla teçhiz edilen Bayraktar TB2 SİHA, son zamanlarda Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ bölgesinde elde ettiği başarılarla adından sıkça söz ettirmekte. İdamesi uygun ancak muharebe sahasında kanıtlanmış (Combat Proven) bir sistem olarak öne çıkan Bayraktar TB2 SİHA; Katar, Ukrayna ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Khomchak; Bayraktar TB2’yi, savaş halinde oldukları Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’ne ait tanklara karşı kullanacaklarını belirtmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.