Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti

Güney Ordu Komutanlığı, Dnipro Nehri üzerinden Herson'a giden trenlerin hareketinin durdurulduğunu, bunun nehrin batısına konuşlanmış Rus güçlerini Kırım ve doğudaki erzaktan daha da izole edebileceğini aktardı.

Ukrayna son haftalarda Dnipro Nehri üzerindeki üç köprüye hasar vermek ve Herson şehrini izole etmek için Batı’dan alınan uzun menzilli füze sistemlerini kullanıyor. İngiliz savunma yetkililerinin tahminlerine göre, bu durum nehrin batı yakasına konuşlanmış 49. Ordu’yu güçsüz bir konuma getiriyor.

Al Sharq'ın haberine göre Ukrayna Güney Harekat Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, işgal altındaki topraklardaki ana ulaşım hatlarına odaklanan çatışmalar sonucunda, Dnipro Nehri üzerinden geçen demiryolu köprüsünden geçişin mümkün olmadığı kaydedildi.

Açıklamada, 24 Şubat'ta başlayan çatışmaların ardından Rusların işgal ettiği ilk büyük şehir olan Herson bölgesinde Cuma günü çıkan çatışmalarda 100'den fazla Rus askerinin öldürüldüğü ve yedi tankın imha edildiği belirtildi.

Herson Bölgesel Konsey Yardımcısı Yuri Sobolevsky Telegram’dan yaptığı açıklamada, bölge sakinlerinden Rus mühimmat depolarından uzak durmalarını isteyerek, Ukrayna ordusunun Ruslar üzerindeki baskıyı arttırdığına dikkati çekti.