Ukrayna, Pakistan ile askerî iş birliğini artırmayı hedefliyor

Rusya ile gerilimli bir sürecin içinde olan Ukrayna, uluslararası arenada kendisine destek olabilecek yeni müttefik arayışlarına devam ediyor. Bu kapsamda, Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ve Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Qamar Jawed Bajva arasında bir toplantı gerçekleştirildi.

Kyiv Post’un Ukrayna Savunma Bakanlığı’na dayandırdığı habere göre, Bajva ve Taran iki ülke arasındaki askerî ve savunma teknolojileri konularındaki iş birliklerinin artırılması hususunda mutabık kaldılar.  

Qamar Javed Bajwa, Rusya Federasyonu’nun saldırgan tavırlarına direnen Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin askerî kabiliyetlerinde gözle görülür bir artış olduğunu belirtti ve Ukrayna’nın Avrupa’ya entegrasyon çabalarının anlamlı olduğunu ifade etti.

Bajva ayrıca, Ukrayna ile uzun vadeli savunma sanayii ortaklıkları kurmaya hazır olduklarını ve uluslararası platformlarda her türlü desteği sağlayacaklarını kaydetti.

Ukrayna Savunma Bakanı Taran ise iki ülkenin orduları arasındaki koordinasyonu ve iş birliğini güçlendirme vurgusu yaptı. Savunma sanayii iş birlikerinin iki ülke arasındaki ilişkilerin lokomotifi olduğunu söyleyen Taran, “Ukrayna ve Pakistan İslam Cumhuriyeti askerî-teknik alanlarda iş birliğini derinleştirmeye devam ediyor. Ülkelerimiz arasındaki savunma iş birliği, ikili ilişkilerin daha da kuvvetlenmesi için elverişli bir ortam oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda, Pakistan delegasyonuna Ukrayna’nın yerli askerî-sanayi komplekslerinin olanakları ve milli teknoloji hamlesinin ortaya koyduğu son ürünler hakkında bilgi verildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.