Ukrayna Savunma Bakanı: Sınırdaki Rus birlikleri çekilmedi

Rusya-Ukrayna krizinin dünyanın en önemli gündemini oluşturduğu son günlerde tarafların açıklamaları, iki ülkenin pozisyonunu netleştiriyor.

Donbas bölgesini ele geçirmek isteyen Rusya, Ukrayna’nın egemenlik haklarını ve sınır güvenliğini ihlal ederken, Ukrayna sınırında düzenlediği tatbikatlarla bütün dünyaya gözdağı veriyor.

Son olarak Ukrayna sınırında balistik ve hipersonik füzelerin denendiği bir tatbikat düzenleyen Rusya, “stratejik caydırıcılık” sağlamaya çalışıyor.

Avrupa savaş istemiyor

Rusya-Ukrayna krizinin savaşa dönüşmemesini isteyen Batılı ülkeler ise Ukrayna’ya desteklerini açıklıyor ve Rusya’yı olası bir işgale karşı yaptırımlarla tehdit ediyorlar.

Geçtiğimiz hafta gerginliğin savaşa dönememesi için görüşmeler yapan iki Avrupalı lider Rusya’ya gitti.

Ziyaretler kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin ile görüştü.

Gerçekleşen görüşmelerin ardından Kremlin’den bir açıklama yapıldı ve Ukrayna sınırındaki Rus birliklerinin geri çekileceği açıklandı.

Ancak Ukrayna Savunma Bakanı tarafından yapılan açıklama Rusya’nın belirtmiş olduğu geri çekilme faaliyetlerini başlatmadığı yönünde.

“Sınırdaki Rus birliklerinin sayılarında bir azalma görünmüyor”

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov, “sınırlarındaki Rus birliklerinin geri çekildiğini veya sayılarında bir azalma görmediklerini” belirtti.

“Birliklerin geri çekildiğini veya sayılarında bir azalma görmüyoruz.” diye konuşan Reznikov, hareket halindeki Rus birliklerinin önceki mevzilerine çok kısa sürede dönebileceğini, her türlü senaryoya hazır olduklarını aktardı.

Reznikov, Rusya’nın aynı anda karadan ve denizden Ukrayna’yı çevirip, Donbas bölgesinde çatışmaları kızıştırabileceğini ve siber atak gibi diğer baskı araçlarını kullanabileceğini vurgulayarak bu hareketlerin amacının ülkesinin yönünü Avrupa Birliği ve NATO’dan döndürmek olduğunu ifade etti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.