Ukrayna Siber Kuvvetleri kuruluyor

Ukrayna, askerî gücünü siber birlikler kurarak artırmaya hazırlanıyor. 

Konuya ilişkin açıklama, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sekreteri Oleksiy Danilov tarafından yapıldı.

Rusya’nın büyük medya gruplarından olan RBK.ru’nun haberinde Oleksiy Danilov’un, konsey tarafından siber birlik oluşturma hususu üzerinde görüşüldüğüne ve siber güvenlik stratejisinin onaylandığına ilişkin açıklamalarına yer verildi. Haberde konsey üyelerinin fikrinin desteklediğinin de altı çizildi. Öte yandan Danilov, Zelenski’nin yakın zamanda kararnameyi imzalayarak konuya resmiyet kazandıracağını dile getirdi.

2021-2025 arası bir zaman için hazırlanan siber güvenlik stratejisi taslağı, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi bünyesinde bulunan Ulusal Siber Güvenlik Koordinasyon Merkezi’ndeki bir çalışma grubu tarafından mart ayında onaylanmıştı. Bahsi geçen taslakta yalnızca siber güvenlik konusu değil; Ukrayna’nın güvenlik meselelerine ilişkin diğer hususlar da ele alınmış ve özel-kamu iştiraklı girişimlerin önemi için ayrı bir parantez açılmıştı.

Haberde siber güvenliğin Ukrayna’nın planlamalarında böylesine önemli bir yer edinmesinin başlıca sebebinin -diğer birçok güvenlik probleminde olduğu gibi- Rusya olduğu belirtilirken, yetkililer Ukrayna’ya karşı bu sene gerçekleştirilen birçok siber saldırının arkasında Rus istihbarat servisi FSB’nin olduğunu iddia etmişti. Şubat ve mart aylarında yapılan siber saldırıların, Ukrayna’nın en yüksek makamlardaki gizli belgelerini ele geçirmeye yönelik olduğu açıklanmış ve Ukrayna Güvenlik Servisi’nce yapılan açıklamada mart ayındaki saldırının, FSB destekli hacker grubu Armageddon tarafından gerçekleştirildiği iddia edilmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.