Ukrayna’dan uluslararası siber suç operasyonu

Ukrayna polisi, son zamanlarda Amerikan üniversitelerini hedef alan kötü şöhretli fidye yazılım siber suç çetesinin üyelerini tutukladı. Böylece ilk kez ulusal bir kolluk kuvveti, bir fidye yazılım çetesinin üyelerini toplu olarak tutuklamış oldu.

Financial Times sitesinde yer alan habere göre Ukrayna Ulusal Polisi, Çarşamba günü yaptığı açıklamada; Ukrayna merkezli Clop hacker grubunun 6 üyesini yakalamak için Interpol, ABD ve Güney Kore yetkilileri ile çalışıldığını aktardı. Siber suç çetesinin ABD ve Güney Kore’deki siber saldırı kurbanlarına yarım milyar dolar zarar verdiği iddia edildi.

Habere göre, yapılan operasyonla ilk kez ulusal bir kolluk kuvvetinin bir fidye yazılım çetesini toplu olarak tutuklamış olması durumu, diğer ülkelerin de aynı tutumu sergilemesine yönelik bir baskı oluşturulduğu anlamına geliyor.

Ayrıca haberde, fidye yazılım çeteleri için bir merkez olan Rusya’nın, siber suçluları kovuşturmamak ve iade etmemek ile suçlanıyor olmasına dikkat çekildi. Son zamanlarda Rusya, devamlı siber suçluların barındığı merkez olmakla suçlanarak gündeme geliyor. Ülkeler, fidye yazılım saldırılarının yıkıcı etkisini her geçen gün yeniden tecrübe etmelerinden dolayı, yeni stratejiler üzerinde çalışmayı sürdürüyor. Nitekim en son yapılan NATO Zirvesi’nde alınan karar ile müttefiklerin siber saldırılara yönelik birlik içinde hareket edeceklerine karar verilmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.